26/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2022 - 22:59

Σάρωσε τον Προμηθέα ο Ολυμπιακός και πάει και για το Σούπερ Καπ

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος επιβλήθηκαν 93-65 των Πατρινών και προκρίθηκαν στον τελικό απέναντι στον Παναθηναϊκό

Άνετος ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-65 του Προμηθέα το βράδυ του Σαββάτου (1/10) στον δεύτερο ημιτελικό του Σούπερ Καπ στη Ρόδο και προκρίθηκε στον τελικό όπου τον περιμένει μία ακόμα αναμέτρηση με τον «αιώνιο» αντίπαλο του, Παναθηναϊκό.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο του κλειστού της Καλλιθέας Ρόδου και με εμφατική εμφάνιση, πήραν αυτό που ήθελαν και πλέον θα επιδιώξουν ακόμα μία νίκη με τον Παναθηναϊκό για να κατακτήσουν και το Σούπερ Καπ.

Ο Προμηθέας φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, παρά το γρήγορο 5-0 του Ολυμπιακού καθώς οι Πατρινοί έφτασαν σε απόσταση… αναπνοής (16-15), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 23-19. Με σερί 9-5 οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 32-24, ενώ έφτασαν και σε διψήφια διαφορά στο 16’ με το 40-27, πριν το 47-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Παραμένοντας συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες του Μπαρτζώκα προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με 54-36 φτάνοντας εύκολα στο +23 (66-43), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 69-48. Έτσι, η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία και αυτό που έμελλε ήταν η τελική διαφορά που ήταν εν τέλει στους 28 πόντους με το τελικό 93-65.

Βεζένκοφ με 19 πόντους και Πίτερς με 17 οι πρώτοι σκόρερ των νικητών που είχαν άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σιμπσον με 16 και Κουλμπόκα με 14.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-34, 69-48, 93-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1), Κάναν 3 (1), Φαλ 2, Βεζένκοβ 19 (2), Παπανικολάου 8 (1), Λούντζης 11 (3), Λαρεντζάκης, Πάπας, Σλούκας 7, Μπόλομποϊ 12, Πίτερς 17 (3), ΜακΚίσικ 3.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γιανγκ 3, Γκίκας 5 (1), Κακλαμανάκης 4, Σίμπσον 16 (4), Κουλμπόκα 14 (3), Κάουαν 11 (3), Κόντιτ 4, Πλώτας, Τσαϊρέλης 4, Μουράτος 2, Χέλεμς 2, Τανούλης.