29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:56

Πήρε τη νίκη ο Βόλος και «κράτησε» ουραγό τον Ιωνικό

Δίκαιο τρίποντο με 2-0 για την ομάδα του Μπράτσου στο Πανθεσσαλικό * Παραμένουν τελευταίοι οι Νικαιώτες που πάντως είχαν δοκάρι

Σεφτέ στις εντός έδρας νίκες έκανε το βράδυ της Κυριακής (18/9) ο Βόλος καθώς επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού στο Πανθεσσαλικό για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Βολιώτες που δεν είχαν γευτεί τη χαρά της νίκης στην έδρα τους και ήταν αήττητοι εκτός, νίκησαν δίκαια την ομάδα του Δημήτρη Σπανού η οποία υπέστη ακόμα μία ήττα, 4η φετινή και με 1 βαθμό παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Βόλος έφτασε τους 8 πόντους και είναι στην 7η θέση.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου μπήκε δυνατά στο ματς ψάχνοντας το γρήγορο γκολ και το βρήκε με τον ΟΖέγκοβιτς, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο σειρά πήρε ο Λούνα να χριστεί σκόρερ και να γείρει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Ο Ιωνικός που είχε δοκάρι στο 21’ πάλεψε να ξαναμπεί στο ματς, χωρίς αποτέλεσμα και πλέον στη διακοπή θα δουλέψει για να διορθώσει τα κακώς κείμενα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και μόλις στο 2’ απείλησαν με την εκτέλεση φάουλ του Πάολο Φερνάντες που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης,  ενώ ο άσος του Βόλου είδε την μπάλα σε ανάλογη περίπτωση στο 10ο λεπτό να σταματά στο τείχος. Τελικά στο 15’ πήραν το προβάδισμα όταν από βαθιά μπαλιά του Λούνα, ο Μεθκίδα στην πλάτη της άμυνας του Ιωνικού «έσπασε» την μπάλα στον Οζέγκοβιτς και ο Σέρβος φορ με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Μίλο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Μύγας σκόραρε όμως μετά τον έλεγχο από το VAR το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, ο Βόλος απείλησε με το 2-0, αλλά το σουτ του Εσκοβάλ στο 43’ πέρασε άουτ, ενώ στο 45+1’ ο Μύγας με ωραία ενέργεια από τα δεξιά γύρισε την μπάλα στον Μεντόσα όμως ο τελευταίος με πλασέ έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κλέιμαν.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σπανός έριξε στο ματς τον Ιωαννίδη αντί του Μίλο, ενώ οι Νικαιώτες πήγαν να απειλήσουν στο 52’ με τον Τσιγκρίνσκι αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Και αφού δεν έγινε το 1-1, έγινε στο 54’ το 2-0 όταν ο Λούνα δέχτηκε την πάσα και με δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 2-0 βάζοντας βάσεις νίκης για την ομάδα του.

Ο Μπράτσος πέρασε στο ματς τον Βίκτορ Φερνάντει αντί του κουρασμένου Μεθκίδα στο 64’, ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα το σουτ του Μάντζη δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν. Ο Βόλος θα μπορούσε να κάνει το 3-0 στο 70’ όταν ο σκόρερ του 1-0, Οζέγκοβιτς πάσαρε στον Άλχο που έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ θα μπορούσε να πασάρει στον Ντέλετιτς.

Βλέποντας τα κενά, ο Σπανός έριξε στο ματς τους Μασά και Ελευθεριάδη αντί των Βαλεριάνου, Φαντιγκά (σ.σ. είχε πρόβλημα τραυματισμού) στο 73ο λεπτό, όμως η εικόνα της ομάδας του δεν άλλαξε. Παράλληλα, ο Μπράτσος φρέσκαρε την ομάδα του με τον Ματίγια να ντεμπουτάρει στη θέση του Ντέλετιτς στο 80ο λεπτό, ενώ δευτερόλεπτα μετά πέρασε και ο Οφόσου αντί του Μύγα για τον Ιωνικό.

Μάλιστα, ο Αφρικανός έχασε και ευκαιρία στο 87’ για το 2-1, μετά από ωραία ατομική του προσπάθεια, όμως ο Κλέιμαν μπλόκαρε την μπάλα, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο πορτιέρο του Βόλου δεν ανησύχησε στο δυνατό σουτ του Μασάς. Το τελικό 2-0 δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά με τον Ιωνικό να αποτυγχάνει και στο 90+3’ για το γκολ της τιμής καθώς ο Κλέιμαν μπλόκαρε την μπάλα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα.

Ο Λούνα ξεκίνησε το πρώτο γκολ της ομάδας του και ήταν εκείνος που σφράγισε τη νίκη της, άρα παίρνει και τον τίτλο του κορυφαίου, πολύ καλή εμφάνιση στα στόπερ ο νεαρός Σιέλης. Θετικοί και οι Τσοκάνης στο κέντρο, όπως και ο Φερνάντες που έκανε τις γνωστές ωραίες ενέργειές του. Λίγα πράγματα από τους παίκτες του Ιωνικού με τον Μύγα να ξεχωρίζει, ο Μεντόσα ήταν απειλητικός όσο μπορούσε, ενώ καλό βαθμό παίρνει και ο Φαντιγκά όσο αγωνίστηκε.

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), Βοηθοί: Θανασιάς (Ηπείρου), Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής), 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 34’ Εσκοβάλ, 56’ Λούνα - 47’ Μάντζης, 62’ Αντούνες, 79’ Μεντόσα

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Πάολο Φερνάντες, Μεθκίδα (64’ Βίκτορ Φερνάντεθ), Ντέλετιτς (80’ Ματίγια), Οζέγκοβιτς (90’ Κούτσιας).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Μύγας (81’ Οφόσου), Βαλεριάνος (73’ Μασάς), Κάνιας, Μίλο (49’ Ιωαννίδης), Μεντόσα, Φαντιγκά (73’ λ.τρ. Ελευθεριάδης), Μάντζης.