23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:00

Στο... θολωμένο του μυαλό και πάρτον κάτω τον Ολυμπιακό

Μεγάλη νίκη στο «Κλ. Βικελίδης» με ανατροπή για τον Άρη (2-1), που αναμένεται να οδηγήσει στην έξοδο τον Κορμπεράν

O ένας ήθελε πολύ τη νίκη και δικαιώθηκε, ο άλλος ροκάνιζε τον χρόνο για να κερδίσει και στο τέλος έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι... Αυτή είναι η ιστορία της σπουδαίας επικράτησης του Άρη με 2-1 επί του Ολυμπιακού το βράδυ της Κυριακής (18/9) στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τον Άλαν Πάρντιου να κάνει ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο των Θεσσαλονικέων, οι οποίοι με 10 βαθμούς στην 3η θέση είναι στο -5 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό μετά την 5η «στροφή» της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κίτρινοι» δεν πτοήθηκαν από το 0-1 του α' ημιχρόνου, ήταν σαφώς ανώτεροι στο β' ημίχρονο και το τρίποντο ήρθε με ανατροπή σ' ένα τετράλεπτο και με τους Μανού Γκαρθία, Πάλμα και Μαντσίνι να... σμπαραλιάζουν την άμυνα των πρωταθλητών.

Ο Κάρλος Κορμπεράν φαίνεται ότι μετρά αντίστροφα για ν' αποχωρήσει από την τεχνική ηγεσία, καθώς δεν είναι σίγουρα δική του ευθύνη ότι συνεχώς έρχονται νέοι παίκτες στο ρόστερ και είναι λογικό να μπερδεύεται και να μην κάνει καλή διαχείριση, όμως το να παρουσιάζεται φοβικός ο Ολυμπιακός, να μην διεκδικεί ένα δεύτερο γκολ και στο τέλος να την... πατά μεγαλοπρεπώς δείχνει αν μη τι άλλο πως ο Ισπανός δεν έχει το ειδικό βάρος για να εμπνεύσει τους παίκτες του.

O Xάμες Ροντρίγκες έκανε ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα, προφανώς ήταν εκτός ρυθμού, αλλά προφανείς ήταν και οι ποιοτικές του επαφές με την μπάλα στα 71 λεπτά που αγωνίστηκε.

Μετά το 1-1 ήταν ζήτημα χρόνου και το 2-1...

O Oλυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί στο 15' με τον Μασούρα ύστερα από καταπληκτική πάσα του Ίνμπομ Χουάνγκ και η αλήθεια είναι ότι το α' ημίχρονο το έβγαλε χωρίς προβλήματα στο ανασταλτικό κομμάτι.

Ο Μανού Γκαρθία ξεχώριζε από πλευράς Άρη, δεν είχε όμως συμπαραστάτες για να βάλουν οι γηπεδούχοι δύσκολα στους πρωταθλητές.

Ωστόσο, το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο μέρος, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ξεκάθαρα ότι δεν είχαν στόχο να ψάξουν ένα δεύτερο γκολ, παρά το ότι οι Ίνμπομ Χουάνγκ και Ελ Αραμπί ήταν σε καλή κατάσταση και προβλημάτιζαν την άμυνα των Θεσσαλονικέων, όταν τους δινόταν η ευκαιρία.

Η συμμετοχή του Πάλμα στο ματς ήταν καθοριστική, αφού ο Μανού Γκαρθία βρήκε το στήριγμα που αναζητούσε, ενώ και ο Μαντσίνι ανέβασε αισθητά την απόδοσή του.

Βέβαια, αν στο 76' ο Ρέαμπτσιουκ και ο Βατσλίκ δεν έκαναν σημαντικά λάθη και ο Μαντσίνι δεν πετύχαινε το 1-1 (ο Ρέαμπτσιουκ ούτε που τον είδε τον Μαντσίνι στην πλάτη του και ο Τσέχος γκολκίπερ βγήκε μακριά από την εστία του, αλλά τελικά έμεινε ακίνητος) ίσως το παιχνίδι να είχε άλλη εξέλιξη.

Σε κάθε περίπτωση, ο Άρης έψαξε να βρει άμεσα και το 2-1 και του το πρόσφερε το... θολωμένο μυαλό των Πειραιωτών, που αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν μετά την ισοφάριση, για να υπογράψει τη μεγάλη νίκη των γηπεδούχων ο Πάλμα στο 80'.

Ο Κορμπεράν έκανε αλλαγές χωρίς νόημα (ο Μπακαμπού έκανε ντεμπούτο αντικαθιστώντας τον Ελ Αραμπί, που δεν έδειχνε ότι χρειαζόταν αλλαγή), στο τελευταίο δεκάλεπτο υπήρχαν απλά 11 παίκτες που φορούσαν ερυθρόλευκα και δεν ήξεραν τι έκαναν στον αγωνιστικό χώρο και ο Άρης κράτησε άνετα το τρίποντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Ούγγρος Μπόγκναρ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπούζας και Κόμπορ. Διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ούγγρος Μπέρκε και βοηθός ο Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 45'+1 Μαζικού, 83' Μαντσίνι, 87' Νταμπό.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντιοπ, Νταμπό (87' Πίρσμαν), Μαντσίνι, Ιτούρμπε (69' Καμάτσο), Μανού Γκαρθία (87' Ζερβίνιο), Γκρέι (60' Πάλμα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Βρσάλικο (64' λ. τρ. Άβιλα), Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Μανωλάς, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ (78' Ούι Τζο Χουάνγκ), Μασούρας (78' Μπόουλερ), Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες (71' Αγκιμπού Καμαρά), Ελ Αραμπί (64' Μπακαμπού).