18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2022 - 21:10

Το πίστεψε, το πάλεψε και το έσωσε στο φινάλε ο ΟΦΗ

Με γκολ του Διαμαντή στο 90+12’ οι Κρητικοί πήραν την ισοπαλία (1-1) από τον ΠΑΟΚ στο «Γεντί Κουλέ» * Δεν έπεισαν ξανά οι «ασπρόμαυροι» που έχουν πρόβλημα στην επίθεση

Το πίστεψε και δικαιώθηκε…

Ο λόγος για τον ΟΦΗ ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος απέναντι στον ΠΑΟΚ με 1-1 το βράδυ της Κυριακής (18/9) στο «Γεντί Κουλέ» για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Κρητικοί που ακόμα δεν έχουν νίκη εντός έδρας, έφτασαν κοντά σε μία νέα ήττα όμως η επιμονή τους, τους δικαίωσε στην τελευταία φάση όταν και ισοφάρισαν με τον Διαμαντή, υποχρεώνοντας παράλληλα τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη φετινή του απώλεια. Έτσι οι Θεσσαλονικείς είναι στο -4 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό (15 βαθμοί οι «πράσινοι», 11 οι «ασπρόμαυροι»), ενώ ο ΟΦΗ έφτασε τους 4 και είναι στην 9η θέση ισόβαθμος με ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης.

Φινάλε λοιπόν ακατάλληλο για καρδιακούς στο «Γεντί Κουλέ», με τον ΠΑΟΚ να προηγείται νωρίς με τον Νάρεϊ, με τέρμα που χρειάστηκε και η εξέταση από το VAR και σωστά μέτρησε, ωστόσο για ακόμα ένα ματς οι Θεσσαλονικείς δεν έπεισαν καθώς επιχείρησαν πάλι να κερδίσουν με 1 γκολ, φανερώνοντας και πάλι το επιθετικό τους πρόβλημα. Και αν σε άλλα ματς τους «έκατσε» είναι φανερό πως όταν παίζεις με τη φωτιά κάποια στιγμή θα καείς και ο ίδιος.

Σε ένα πολύ ωραίο πρώτο ημίχρονο με καλό ρυθμό, φάσεις εκατέρωθεν και δυνατές προσωπικές μονομαχίες ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να σκοράρει με τον Νάρεϊ και να έχει το προβάδισμα με 1-0 απέναντι στον ΟΦΗ. Έναν ΟΦΗ ο οποίος έδειξε πολύ καλό πρόσωπο σε σύγκριση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις και είχε τις φάσεις για να φέρει το ματς στα ίσια.

Μάλιστα, η πρώτη φάση ανήκε στους γηπεδούχους όταν στο 3’ ο Γκερέρο με σουτ από θέση μέσα δεξιά είδε τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 7’ ο Διαμαντής με σέντρα πήγε να βρει τον πρωταγωνιστή της προηγούμενης φάσης, όμως η μπάλα έφτασε στον Βιεϊρίνια, αλλά έκανε λάθος πάσα, ο Ντίκο έγινε αποδέκτης έκανε το σουτ για να διώξει ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ.

Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 8ο λεπτό προήλθε και το γκολ του ΠΑΟΚ όταν ο Βιεϊρίνια ουσιαστικά διόρθωσε το λάθος του και με ωραία βαθιά μπαλιά βρήκε τον Νάρεϊ ο οποίος έφυγε μπροστά έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στέφενς για το 0-1. Αρχικά ο βοηθός ακύρωσε το γκολ, ωστόσο μετά τον έλεγχο από το VAR το τέρμα ορθώς μέτρησε καθώς ο σκόρερ των «ασπρόμαυρων» καλυπτόταν από τον Βούρο.

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα ο Βιεϊρίνια τραυματίστηκε σε μονομαχία με τον Μπαλογιάννη και εν τέλει ο αρχηγός του ΠΑΟΚ στο 25ο λεπτό άφησε τη θέση του στον Τσαούση μην μπορώντας να συνεχίσει, ενώ στη συνέχεια το ματς πήρε περισσότερο ρυθμό με φάσεις. Αρχικά, στο 31’ ο Νάρεϊ από τα δεξιά βρήκε τον Ντάντας, αυτός πάσαρε στον Αουγκούστο που έκανε συρτό σουτ με τον Στέφενς να διώχνει σε κόρνερ με το πόδι.

Τρία λεπτά μετά ο Ντάντας δοκίμασε το πόδι του ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία των γηπεδούχων, ενώ στο 36’ ήταν η σειρά του ΟΦΗ να απειλήσει όταν από τα δεξιά ο Γκερέρο σέντραρε, ο Μπαλογιάννης από τα αριστερά έστρωσε στον Ντιουσέ που από το ύψος του πέναλτι σούταρε άστοχα. Στην αμέσως επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ «απάντησε» στις ευκαιρίες με την εξ επαφής κεφαλιά του Ολιβέιρα, μετά τη σέντρα του Νάρεϊ, που πέρασε άουτ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-1 καθώς στο 45+1’ η κεφαλιά του Κούρτιτς ήταν άστοχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ματς με στόχο το 0-2 και στο 48’ ο Νάρεϊ με ωραία προσπάθεια απείλησε τον Στέφενς ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ, ενώ από την εκτέλεση του Ντάντας, η κεφαλιά του Κουλιεράκη πέρασε άουτ. Στη μία ώρα αγώνα έπεσαν καπνογόνα από τους οπαδούς των γηπεδούχων και χρειάστηκε διακοπή 6-7 λεπτών για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα, με τον Νιόπλια στο διάστημα της διακοπής να περνά στο ματς τον Ντουρμισάι αντί του Πασαλίδη.

Ήταν δικαιολογημένο η διακοπή να ρίξει τον ρυθμό και στο 72’ ο Λουτσέσκου έκανε διπλή αλλαγή καθώς μπήκαν στο ματς οι Ελ Καντουρί και Μπράντον Τόμας αντί των Ολιβέιρα και Ντάγκλας Αουγκούστο, ενώ ο Νιόπλιας στο 79’ έριξε στο ματς τον Θοράρινσον αντί του Μπαλογιάννη για να ανεβάσει την πίεση στα αντίπαλα καρέ και ένα λεπτό μετά ο Λουτσέσκου τον Σβαμπ αντί του Κούρτιτς.

Νωρίτερα, στο 77’ οι γηπεδούχοι είχαν διπλή χαμένη ευκαιρία με τα σουτ των Μεγιάδο, Ντίκο να κοντράρουν, ενώ και στο 81’ το σουτ του Νάρεϊ για τον ΠΑΟΚ κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ο Στέφενς κράτησε ζωντανή την ομάδα του στο 83’ διώχνοντας την μπάλα στο δυνατό σουτ του Μπράντον Τόμας από το ύψος της περιοχής, ενώ ένα λεπτό μετά ο τεχνικός του ΟΦΗ έκανε και τις τελευταίες του κινήσεις με τους Μπιφουμά, Στάικο αντί των Γκερέρο, Περέα.

Ο ΟΦΗ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-1 στο 90+8’ όταν ο Μπιφουμά έκανε το σουτ και έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Ίνγκασον, με τον ΠΑΟΚ απλά να περιμένει τη λήξη της αναμέτρησης και το πλήρωσε… Αυτό διότι στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων και σε κόρνερ που κέρδισαν οι Κρητικοί, ο Θοράρινσον ανέλαβε την εκτέλεση και ο Διαμαντής με δυνατή κεφαλιά, μπροστά από τον προωθημένο για τη φάση αυτή Στέφενς, ισοφάρισε σε 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Όταν έχεις πάρει θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε έναν σαφώς καλύτερο βαθμολογικά αντίπαλο με τον τρόπο που το έχεις κάνει τότε ο σκόρερ, Διαμαντής εν προκειμένω, παίρνει και τον τίτλο του καλύτερου. Ο κεντρικός αμυντικός του ΟΦΗ εκτός του ότι βοήθησε ανασταλτικά ήταν και εκείνος που προωθήθηκε στην τελευταία φάση, ενώ πολύ καλό παιχνίδι όντας μέσα στις φάσεις έκανε και ο Γκερέρο, αλλά και οι Μεγιάδο, Περέα πραγματικά «μηχανάκια» στον χώρο του κέντρου.

Αναφορικά με τον ΠΑΟΚ ο Νάρεϊ έκανε τη δουλειά του μπροστά ωστόσο δεν έφτανε, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο νεαρός στόπερ Κουλιεράκης, έχοντας μάλιστα και μία φάση για να σκοράρει. Πολύ καλό παιχνίδι με προσοχή στις πάσες και χωρίς λάθη έκανε ο Ντάντας, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Τσαούσης που κλήθηκε να αντικαταστήσει μόλις στο 25ο λεπτό τον Βιεϊρίνια.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Πετρόπουλος (Αρκαδίας), 4ος: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών).

Κίτρινες: 27’ Λάρσον, 82’ Βούρος - 13’ Βιεϊρίνια, 76’ Λύρατζης, 82’ Μπράντον Τόμας

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Μπαλογιάννης (79’ Θοράρινσον), Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (63’ Ντουρμισάι), Μεγιάδο, Περέα (84’ Στάικος), Ντίκο, Ντιουσέ, Γκερέρο (84’ Μπιφουμά).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Βιεϊρίνια (25’ λ.τρ. Τσαούσης), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ντάντας, Κούρτιτς (80’ Σβαμπ), Ντάγκλας Αουγκούστο (72’ λ.τρ. Μπράντον Τόμας), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (72’ Ελ Καντουρί).