16/04/2024
Champions League | Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:01

Πρώτο τρίποντο για την Ίντερ

Διπλό με 2-0 επί της Βικτόρια Πλζεν * Δύο στα δύο η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας στο Τσάμπιονς Λιγκ, 2-0 την Τότεναμ

Σεφτέ στις νίκες στον 3ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε την Τρίτη (13/9) η Ίντερ, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Βικτόρια Πλζεν με 2-0 για τη 2η αγωνιστική.

Ο Εντίν Ντζέκο άνοιξε το σκορ στο 20', με τον Μπούχα στο 61' να βλέπει την κόκκινη κάρτα και οι «νερατζούρι» αξιοποίησαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα κόντρα στους Τσέχους, για να «κλειδώσει» το τρίποντο ο Ντάμφρις στο 71'.

Έτσι, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πήρε ανάσα μετά τη εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την Μπάγερν Μονάχου, την ίδια στιγμή που η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας έκανε το 2 στα 2 στον 4ο όμιλο, επικρατώντας με 2-0 της Τότεναμ με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος αντικατέστησε τον Χιντεμάσα Μορίτα στο 72ο λεπτό, με τον Παουλίνιο να πετυχαίνει το 1-0 στο 90' για τους γηπεδούχους και ο Αρτούρ Γκόμες σφράγισε τη μεγάλη νίκη των «λιονταριών» στο 90'+3.