29/03/2024
Champions League | Πέμπτη 18 Αυγούστου 2022 - 00:05

Με το... ενάμιση πόδι η Μπενφίκα στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Νίκησε στην Πολωνία την Ντιναμό Κιέβου με 2-0 * Μικρό προβάδισμα για τη Μακάμπι Χάιφα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (3-2)

Tην παρουσία της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε ουσιαστικά η Μπενφίκα, κερδίζοντας το βράδυ της Τετάρτης (17/8) με 2-0 την τυπικά γηπεδούχο Ντιναμό Κιέβου στο Λοτζ της Πολωνίας.

Στο πρώτο ματς με τους Ουκρανούς για τα πλέι οφ ο Ζιλμπέρτο Ζούνιορ άνοιξε το σκορ στο 10' και ο Γκονσάλο Ράμος στο 37ο λεπτό διαμόρφωσε από νωρίς το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Ρότζερ Σμιντ να κρατά απόλυτα την τύχη στα χέρια της εν όψει της ρεβάνς στο «Ντα Λουζ».

Καραμπάγκ και Βικτόρια Πλζεν έμειναν στο 0-0, ενώ η Μακάμπι Χάιφα νίκησε με 3-2 τον Ερυθρό Αστέρα, παίρνοντας μικρό προβάδισμα για τον επαναληπτικό στο Βελιγράδι.

Ο Πιερό πέτυχε το 1-0 στο 18', οι Σέρβοι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-1 χάρη στα γκολ των Πέσιτς στο 27' και Κάνγκα στο 40', για να σκοράρει ξανά ο Πιερό στο 51' και τη νίκη στους Ισραηλινούς έδωσε ο Τσέρι στο 61ο λεπτό.