29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022 - 16:58

Πήρε τον… αέρα του Άρη η Λαμία

Πολύτιμος βαθμός για τους Φθιώτες με δεύτερο 0-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» μέσα σε τρεις ημέρες! * Τα... άκουσαν στο τέλος από τον κόσμο τους οι «κίτρινοι»

Του έχει πάρει τον… αέρα του Άρη η Λαμία…

Τρεις ημέρες μετά το 0-0 για τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου, οι Φθιώτες την Κυριακή (23/1) πήραν δεύτερο σερί 0-0 κόντρα στους «κίτρινους» στο «Κλεάνθης Βικελίδης», αυτή τη φορά για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Πολύτιμος βαθμός στη μάχη της παραμονής για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου με τον οποίο έφτασε τους 15 και είναι πλέον 11η, ενώ για τον Άρη το αποτέλεσμα αυτό ήταν το τρίτο σερί αρνητικό για το 2022 και έχει πλέον 23 πόντους, βρισκόμενος στην 7η θέση μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Άρης για ακόμα ένα ματς ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του έχοντας κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, όπως είχε και η Λαμία τις στιγμές της, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Άκης Μάντζιος έκανε γρήγορα τις αλλαγές προσπαθώντας να διορθώσει τα κακώς κείμενα, ωστόσο τα πράγματα έγιναν χειρότερα καθώς δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό για τη δημιουργία ευκαιριών. Από την άλλη η Λαμία ήταν εμφανώς ανώτερη στο δεύτερο 45λεπτο, ενώ και ο Μιχάλης Γρηγορίου φρέσκαρε την κατάλληλη στιγμή την ομάδα του έχοντας διαφυλάξει, βάσει εικόνας των γηπεδούχων το Χ, ψάχνοντας και το ιδανικό, δηλαδή τη νίκη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Καλός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με ελάχιστες κλασικές ευκαιρίες. Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά με κατοχή μπάλας, υπεροχή, πριν ισορροπήσει η Λαμία, έχοντας και τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί.

Αυτή ήρθε στο 8’ όταν ο Προβυδάκης από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Ταϊρόν έπιασε την κεφαλιά ψαράκι, με τον Σιαμπάνη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Η… απάντηση των γηπεδούχων ήταν το γυριστό σουτ του Μπερτόγλιο στο 12’ και τον Σαράνοφ να μπλοκάρει την μπάλα.

Η Λαμία ανέβαζε παίκτες στις στατικές φάσεις και απείλησε με τους δύο κεντρικούς αμυντικούς της, αρχικά στο 13’ με την κεφαλιά του Τζανετόπουλου από εκτέλεση κόρνερ του Προβυδάκη, που πέρασε άουτ και εν συνεχεία στο 25’ με νέα εκτέλεση κόρνερ του μπακ της Λαμίας και την κεφαλιά εξ επαφής του Γκόλεμιτς που είχε την ίδια κατάληξη.

Ο Άρης ανέβασε στροφές και έψαξε το γκολ, αλλά στο 27’ ο Μάνος με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά από ωραία προσπάθεια των Λούμορ, Σάσα, Ιτούρμπε και δυνατό σουτ του τελευταίου η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ. Ο Ιτούρμπε ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 34’ όταν εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, όμως και εδώ η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άκης Μάντζιος έριξε στη μάχη τους Ματέο Γκαρσία, Καμαρά, Εντιαγέ, Τζέγκο, αλλά δεν πήρε πράγματα από αυτούς. Και αυτό διότι πλην της εκτέλεσης φάουλ στο 61’ του Φαμπιάνο από τον άξονα που πέρασε λίγο άουτ από το δοκάρι, οι «κίτρινοι» δεν απείλησαν. Μάλιστα στο 67’ η Λαμία έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-1 όταν ο Ρόμανιτς κέρδισε την μπάλα από το λάθος του Μπράμπετς, πάσαρε στον Καραμάνο που έκανε το πλασέ, όμως πέρασε άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Τον κατάλληλο χρόνο έριξε στη μάχη τους Αραμπούλι, Νούνιες ο Μιχάλης Γρηγορίου φρεσκάροντας την ομάδα του, η οποία εν τέλει κράτησε εύκολα το 0-0, έχοντας ευκαιρίες να «κλέψει» και το τρίποντο, αρχικά στο 81’ με τον Μπανγκουρά να μην προλαβαίνει να βάλει το πόδι του στο δεύτερο δοκάρι μετά την εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το δυνατό σουτ του Τσούκαλου, που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, να μπλοκάρει δύσκολα ο Σιαμπάνης.

Σούντγκρεν, Γκάμα οι μοναδικοί διασωθέντες του Άρη, για τη Λαμία ξεχώρισαν οι Προβυδάκης, Ταϊρόν, Γκόλεμιτς.

Κίτρινες: 59’ Φαμπιάνο - 26’ Σαραμαντάς, 90+2’ Ρόμανιτς

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Καραγκιζόπολος (Ημαθίας), Βεργέτης (Αργολίδας), 4ος: Κουτσιαύτης (Άρτας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Απτόσογλου (Αθηνών).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Λούμορ (72’ Γκάνεα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Τζέγκο (69’ Ματίγια), Ιτούρμπε (46’ Ματέο Γκαρσία), Γκάμα, Μπερτόγλιο (56’ Εντιαγέ), Μάνος (56’ Καμαρά).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά (90+1’ Τσούκαλος), Ρόμανιτς, Ταϊρόν (77’ Νούνιες), Καραμάνος (72’ Αραμπούλι).