28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2022 - 20:55

Πήραν αυτό που άξιζαν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Ισοπαλία (0-0) στην Τούμπα για «ασπρόμαυρους» και τους ελαφρώς καλύτερους «κιτρινόμαυρους» και όλα είναι ανοικτά για την πρόκριση * Ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ γκολ του Τσούμπερ * Ειχάν δοκάρι οι Θεσσαλονικείς

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης (19/1) η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ στην Τούμπα, στο πρώτο ματς της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το τελικό 0-0 ήταν αποτέλεσμα των όσων είδαμε στην Τούμπα με την ΑΕΚ να βγαίνει δις κερδισμένη καθώς έβαλε στοπ στο αρνητικό σερί των 5 ηττών από τον ΠΑΟΚ στον θεσμό του Κυπέλλου και με την ισοπαλία έχει τον πρώτο λόγο εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πέτυχε τον στόχο της που ήταν το θετικό αποτέλεσμα στη συμπρωτεύουσα και τα κατάφερε, έχοντας πάντως καλύτερη εικόνα, ελπίζοντας στη ρεβάνς να βγάλει νοκ-άουτ τον κακό της δαίμονα στον θεσμό και να βρεθεί για έβδομη σερί χρονιά στην τετράδα.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να φτάσει σε ακόμα μία νίκη απέναντι στην Ένωση και πλέον ευελπιστεί στη ρεβάνς να πάρει την πρόκριση και να πετύχει ότι και η ΑΕΚ το 2011 όταν είχε αποκλείσει εκτός έδρας τους «ασπρόμαυρους» έχοντας λευκή ισοπαλία στο πρώτο ματς.

Όταν μιλάμε για νοκ-άουτ ματς προημιτελικής φάσης κάτι που δεδομένα βγάζει εκτός συνέχειας μία μεγάλη ομάδα, αυτό φέρνει και την ανάλογη προσοχή από τους προπονητές και την τακτική. Αυτή πήρε… άριστα στην Τούμπα καθώς οι καλές στιγμές των δύο ομάδων ήταν μετρημένες στα δάχτυλα.

Λίγες όπως είπαμε οι καλές στιγμές, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ μέσω του VAR τέρμα του Τσούμπερ, φάση στην οποία ήταν εκτεθειμένος ο Λιβάι Γκαρσία που είχε κάνει την πάσα. Πολλές και οι δυνατές μονομαχίες με 6 κίτρινες στο ματς, 3 μάλιστα στην ίδια φάση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και στο 6’ θα μπορούσε να προηγηθεί αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε σε κόρνερ, το ωραίο σουτ από τον άξονα του Κούρτιτς. Ο πορτιέρο της ΑΕΚ δεν ανησύχησε στο σουτ του Ζίβκοβιτς στο 14’ μπλοκάροντας την μπάλα, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του Κούρτιτς πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ ισορρόπησε το ματς και στο 34’ έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Τσούμπερ βρήκε με τη μία τον Γέβτιτς ο οποίος έκανε την προσποίηση στον Ίνγκανσον, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Πασχαλάκης αποσόβησε το 0-1. Μάλιστα ένα λεπτό μετά ήταν σειρά του ΠΑΟΚ να χάσει ευκαιρία για το 1-0 με το σουτ του Αουγκούστο και τον Μήτογλου να διώχνει σε κόρνερ.

Αυτές ήταν ουσιαστικά και οι σοβαρές ευκαιρίες του πρώτου 45λεπτου, με τον Αουγκούστο να προσπαθεί στο 40’ για το 1-0, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Τσιντώτα στην κεφαλιά που επιχείρησε, ενώ ο Ρότα στο πρώτο λεπτό του εξτρά χρόνου προσπάθησε για το 0-1, αλλά το σουτ του πέρασε επίσης άουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησαν στο 52’ αλλά ο Ρότα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ζίβκοβιτς, ενώ από την εκτέλεση του κόρνερ ο Λύρατζης έπιασε το σουτ στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Ένωση όμως ισορρόπησε και στο 56’ σκόραρε με τον Τσούμπερ, αλλά μέσω του VAR ακυρώθηκε σωστά το γκολ, για να φτάσουμε στη μεγάλη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο όταν στο 62’ ο Γέβτιτς με κάθετη βρήκε τον Τσούμπερ, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, όμως ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ έσωσε την εστία του.

Ο Λουτσέσκου προχώρησε εις διπλούν σε διπλή αλλαγή περνώντας αρχικά στο 71’ τους Βιεϊρίνια, Μπίσεσβαρ και εν συνεχεία στο 77’ τους Σφιντέρσκι και Μιντρίτσα προκειμένου να πιέσει την αντίπαλη άμυνα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Βέβαια ένα λεπτό νωρίτερα ο Λύρατζης θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα μετά τη σέντρα σουτ από τα δεξιά.

Από την πλευρά του ο Αργύρης Γιαννίκης προχώρησε στην αντικατάσταση του καλύτερου του παίκτη του Γέβτιτς προκειμένου να φρεσκάρει την ομάδα του και να… κλειδώσει το αποτέλεσμα, ενώ αντικατέστησε και τον Ανσαριφάρντ με τον Χατζισαφί. Κάπως έτσι μοιραία είχαμε το 0-0 και με την Ένωση να μην απειλείται πλην της φάσης του 81’ με την κεφαλιά του Σφιντέρσκι που πέρασε άουτ.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Λύρατζης, Ζίβκοβιτς και Κρέσπο, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γέβτιτς ήταν μακράν ο καλύτερος και από κοντά οι Μήτογλου, Σιμόες.

Κίτρινες: 68’ Άκπομ, 90+2’ Κούρτιτς - 41’ Σιμόες, 68’ Τσιντώτας, 68’ Μήτογλου, 90+2’ Τσούμπερ

Διαιτητής: Βαντ (Ουγγαρία), Βοηθοί: Τζουλούμ (Σουηδία), Κλίβερ (Σουηδία), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Φερέιρα (Πορτογαλία), AVAR: Μωυσιάδης (Ηπείρου).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Σίντκλεϊ (71’ Βιεϊρίνια), Κρέσπο, Ίνγκασον, Σβαμπ, Κούρτιτς, Ζαμπά (71’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Ντάγκλας Αουγκούστο (77’ Μιντρίτσα), Άκπομ (77’ Σφιντέρσκι).

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Tσιντώτας, Ρότα, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμόες (90+3’ Σβάρνας), Σιμάνσκι, Γκαρσία, Τσούμπερ, Γέβτιτς (80’ Λε Ταλέκ), Ανσαριφάρντ (87’ Χατζισαφί).