18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2022 - 18:46

Ένα γκολ και καλό για την Επισκοπή

Οι Κρητικοί επικράτησαν με 1-0 της Κηφισιάς

Τη δεύτερη φετινή της νίκη στον 2ο (Νότιο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 πέτυχε η Επισκοπή την Κυριακή (16/1), επικρατώντας εντός έδρας της Κηφισιάς με 1-0 για τη 14η αγωνιστική.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς με 9 βαθμούς βρίσκεται στη 14η θέση, στους 13 πόντους και 10οι στην κατάταξη οι φιλοξενούμενοι.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, μόλις στο 3ο λεπτό ο Τσάβος βρήκε αέρα από κοντά χάνοντας τη σημαντική ευκαιρία για τους Ρεθυμνιώτες, για να απαντήσει δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Νίκου Κούστα -σε δύο χρόνους μάλιστα- με τον Σόουζα να πλασάρει και να διώχνει πάνω στη γραμμή ο Τσάβος, ενώ στην επαναφορά ο Κουιρουκίδης σούταρε και απέκρουσε σωτήρια ο Καλογεράκης.

Στο 13' ο Εμπόι έκανε το σουτ εκτός περιοχής κι έφυγε λίγο άουτ η μπάλα, με ίδια κατάληξη να έχει και το σουτ που επιχείρησε στο 30', ενώ ο Σόουζα στο 44' εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ο Καλογεράκης έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Πολυχρόνης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 51', με τους Κρητικούς να ψάχνουν και το 2-0, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Τόσο στο 82' όσο και στο 84' ο Αναγνωστόπουλος εξουδετέρωσε τις αντίστοιχες προσπάθειες του Νοικοκυράκη, με το 1-0 να μένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αναστασόπουλος του Συνδέσμου Χαλκιδικής με βοηθούς τον Μαλανδρή του Συνδέσμου Χαλκιδικής και τον Μποζατζίδη του Συνδέσμου Μακεδονίας.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τριντάντε, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης, Τσάβος (64' Σταθόπουλος), Νοικοκυράκης, Νταρζίσιο (90' Πέτρου).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Κούστας): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Παυλάκης, Μκρτσιάν, Σωτηράκος (64' Γκότοβος), Νέβεζ, Παπασάββας, Κουιρουκίδης, Τετέι (46' Καλλέργης), Καραγκούνης (64' Γιαννιτσάνης), Σόουζα (46' Αγγελόπουλος).