19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2022 - 17:05

Έβγαλε αντίδραση η Καβάλα και πήρε βαθμό από τον Ολυμπιακό Β'

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0, αλλά οι «αργοναύτες» ισοφάρισαν μέσα σε δύο λεπτά (2-2) * Έχασε πέναλτι ο Αλγκασίμ Μπα για τους Πειραιώτες

Χωρίς νικητή έληξε το σαββατιάτικο (15/1) ματς του Ολυμπιακού Β' με την Καβάλα στις εγκαταστάσεις του Ρέντη, μένοντας στο 2-2 για τη 14η αγωνιστική του 1ου (Βορείου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Για τους «αργοναύτες», που έχουν γεμίσει πλέον το ρόστερ τους με κανονικούς ποδοσφαιριστές, ήταν ο δεύτερος φετινός βαθμός και η δεύτερη σερί ισοπαλία μετά από αυτή ενάντια στον Απόλλωνα Λάρισας, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 15 πόντους στην 7η θέση.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5' με σουτ του Κωστή, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο 2-0 με το γκολ του Ξενιτίδη στο 40' με σουτ.

Στο 48' ο Κυρίτσης απεσόβησε το 3-0 αποκρούοντας το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αλγκασίμ Μπα, για να βγάλουν αντίδραση οι φιλοξενούμενοι και να «χτυπήσουν» δις με τον Σταμένκοβιτς, που σκόραρε στο 56' και το 58'.

Δεν άλλαξε κάτι από εκεί και πέρα και σίγουρα για την Καβάλα είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα αυτό το Χ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καλατζής του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς τους Τσιλίκα και Καλαμπόκη, αμφότεροι του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Χριστοφιλόπουλος (69' Μαυρουδής), Ντόι, Κεραμιδάς, Κωστή, Μαρίνος (46' Μπα), Πινακάς (46' Λιάτσος), Βοΐλης.

ΚΑΒΑΛΑ (Αλεξάντερ Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Στίκας, Σπάσιτς, Πανουργιάς (46' Μουσίγια), Αρμάλας, Γροσδάνης (80' Οκάν), Εμπερτ (80' Κοέν), Θωμαΐδης, Σταμένκοβιτς, Σαμπανίδης.