29/03/2024
Γερμανία | Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2022 - 21:58

Φοβερή ανατροπή στο φινάλε η Ντόρτμουντ

Νίκησε στη Φρανκφούρτη την Άιντραχτ με 3-2 και είναι στο -6 από την Μπάγερν

Σπουδαίο διπλό με μεγάλη ανατροπή πήρε η Ντόρτμουντ το βράδυ του Σαββάτου (8/1), κερδίζοντας με 3-2 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης για τη 18η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Μπορέ στο 15' και το 24', αλλά η Μπορούσια δεν πτοήθηκε και «χτύπησε» στο τελευταίο 20λεπτο.

Μείωσε αρχικά στο 71' ο Τοργκάν Αζάρ, ισοφάρισε στο 87' ο Μπέλινγκαμ και δύο λεπτά αργότερα ο Νταχούντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Mάρκο Ρόζε να φτάνει τους 37 βαθμούς και να βρίσκεται πλέον στο -6 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Στην 3η θέση με 31 βαθμούς ανέβηκε η Χόφενχαϊμ, που νίκησε με 3-1 την Άουγκσμπουργκ και είναι στο +1 από τη Φράιμπουργκ, που περιορίστηκε στο εντός έδρας 2-2 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Παρασκευή (7/1)

Μπάγερν Μονάχου - Γκλάντμπαχ 1-2 (18' Λεβαντόφσκι - 27' Νόιχαους, 31' Λάινερ)

Σάββατο (8/1)

Λεβερκούζεν - Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (38' Σικ, 84' Ταχ - 45', 50' Πρέμελ)

Φράιμπουργκ - Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-2 (6' Χάμπερερ, 46' Γου - 60' Οκουγκάβα, 87' Λάσμε)

Γκρόιτερ Φιρτ - Στουτγάρδη 0-0

Χόφενχαϊμ - Άουγκσμπουργκ 3-1 (38', 44' Μπεμπού, 90'+3 Ράουμ - 5' Γκρέγκοριτς)

Λειψία - Μάιντς 4-1 (21' πέν., 61' Αντρέ Σίλβα, 47' Σομποζλάι, 58' Ενκουνκού - 57' Λι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ντόρτμουντ 2-3 (15', 24' Μπορέ - 71' Τ. Αζάρ, 87' Μπέλινγκαμ, 89' Νταχούντ)