25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2022 - 18:53

Το έβαλε νωρίς η Καλλιθέα και της αρκούσε...

Οι «κυανόλευκοι» με γκολ του νεοαποκτηθέντα Μανθάτη μόλις στο 2ο λεπτό κέρδισαν με 1-0 τον Παναθηναϊκό Β'

Έχει τον τρόπο της με τις ομάδες Β' των «μεγάλων»... Την έκτη φετινή της νίκη στον 2ο (Νότιο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 πανηγύρισε το Σάββατο (8/1) η Καλλιθέα, επικρατώντας με 1-0 του Παναθηναϊκού Β' στο «Ελ Πάσο» για τη 12η αγωνιστική κι ενώ με το ίδιο σκορ είχε νικήσει πρόσφατα και τη δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ.

Έτσι, οι «κυανόλευκοι» με 18 βαθμούς σε 8 αγώνες έπιασαν στην 3η θέση την Καλαμάτα, όντας στο -6 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, ενώ οι «πράσινοι» μετρούν 13 πόντους στην 9η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο νεοαποκτηθείς Γιώργος Μανθάτης πρόλαβε να σκοράρει στο ντεμπούτο του μόλις στο 2ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μουνιέ από δεξιά, για να αποχωρήσει στο 42' με πρόβλημα τραυματισμού (τον αντικατέστησε ο Κωστίκας).

Ο ΠΑΟ Β' προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και στο 13' ο Βοσνιάδης έκανε σημαντική απόκρουση στο δυνατό σουτ του Τσιριγώτη από ευνοϊκή θέση, για να πλησιάσει στο 2-0 η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου στο 33', όταν ο Μουνιέ έκανε το φαλτσαριστό πλασέ από δεξιά της περιοχής και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

Στο 36' ο Βοσνιάδης έδιωξε σε κόρνερ το ωραίο σουτ του Αθανασακόπουλου με εξωτερικό φάλτσο και στο αμέσως επόμενο λεπτό απάντησαν στα δοκάρια οι παίκτες του Γιάννη Βονόρτα με το σουτ του Σιδερά, για να βρει την μπάλα ο Βοσνιάδης και να χτυπήσει εν συνεχεία στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 44' ο Μουνιέ επιχείρησε με άλλο ένα σουτ από καλή θέση να χριστεί σκόρερ, ωστόσο η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ, ενώ άστοχος ήταν ο Γάλλος άσος και στο 60' με το σουτ από θέση μέσα δεξιά.

Το β' ημίχρονο γενικά δεν είχε καλό ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό Β', πάντως, να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 90', όταν ο Τσιριγώτης σούταρε δυνατά από το ύψος του πέναλτι, για να δείξει ξανά τα αντανακλαστικά του ο Βοσνιάδης και να μείνει εντέλει το 1-0 έως το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πατεμτζής του Συνδέσμου Ηρακλείου με βοηθούς τον Δασκαλάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου και τον Φραγκιαδάκη του Συνδέσμου Λασιθίου.

Κίτρινες: 57' Ηλιάδης.

KAΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Βοσνιάδης, Ρώσση, Ρέντζας, Eυαγγέλου, Κύργιας, Μπουλούλης, Σαντάνα (72' Τσιντώνης), Μουνιέ (68' Χασανμπέγκοβιτς), Μανθάτης (42' λ. τρ. Κωστίκας), Nτεμέτριους (68' Νάτσης), Κυνηγόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' (Γιάννης Βονόρτας): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Μαρτίνης, Σιδεράς, Ρόμπι (71' Αντωνίου), Ηλιάδης (84' Μπιλάλ), Καρβούνης (46' Φρόκου), Σαρδέλης (81' λ. τρ. Κούτσιας), Μαραθωνίτης (71' Τουρκοχωρίτης), Αθανασακόπουλος, Τσιριγώτης.