24/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 5 Ιανουαρίου 2022 - 17:00

Άφησε βαθμούς στο Ρέθυμνο ο Λεβαδειακός

Περιορίστηκε στο 0-0 με την Επισκοπή * Με 10 οι Βοιωτοί από το 79ο λεπτό

Δεν ξεκίνησε καλά το 2022 ο Λεβαδειακός, μια και την Τετάρτη (5/1) δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα στον 2ο (Νότιο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2, μένοντας στο εκτός έδρας 0-0 με την Επισκοπή για την 11η αγωνιστική.

Βέβαια, και με αυτό το Χ η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη παρέμεινε στην κορυφή, φτάνοντας τους 24 βαθμούς και ούσα στο +3 από την ΑΕΚ Β', ενώ για τους Ρεθυμνιώτες είναι αναμφίβολα ένα θετικό αποτέλεσμα η ισοπαλία, με την οποία μετρούν 6 πόντους στη 15η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα στο ΔΑΚ Γάλλου, μπήκαν καλύτερα οι γηπεδούχοι και στο 5' ο Στογιάνοβιτς έδειξε τα αντανακλαστικά του στο σουτ του Νοικοκυράκη, ενώ κάτι ανάλογο έγινε και τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 32' οι Βοιωτοί απείλησαν με τον Βήχο, που έκανε το σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, για να αγγίξει το 1-0 η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς στο 38', όταν ο Νταρζίσιο σούταρε στην κίνηση και η μπάλα βρήκε ελάχιστα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με πολλά λάθη από αμφότερους τους αντιπάλους και το παιχνίδι κύλησε χωρίς αξιοσημείωτες φάσεις.

Για τους φιλοξενούμενους, μάλιστα, προέκυψε και αριθμητικό μειονέκτημα με την αποβολή του Τσάπρα στο 79' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, οπότε το βασικό μέλημα στα εναπομείναντα λεπτά ήταν να μην δεχθούν γκολ, με το 0-0 εντέλει να μην αλλάζει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πουλόπουλος του Συνδέσμου Πειραιά με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Κορωνά και Χρηστάκο.

Kόκκινες: 79' Τσάπρας.

EΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τριντάντε, Μπαρμπόσα, Γκονσάλβες, Εμπόι, Σουμπασάκης, Πολυχρόνης, Τσάβος (81' Τσάβος), Νταρζίσιο (81' Σταθόπουλος), Νοικοκυράκης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βήχος, Λιάγκας, Τζημόπουλος, Νίκας (64' Μυτίδης), Μεχία, Νίλι, Πολέτο, Βρακάς (80' Μουτίνιο), Δούμτσιος (72' Κονέ).