29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021 - 20:18

Ξεμπλόκαραν τα Χανιά

Σεφτέ στις νίκες για τους Κρητικούς, 3-0 την Κηφισιά

Tις... βαρέθηκαν τις ισοπαλίες τα Χανιά και την Κυριακή (5/12) πανηγύρισαν το πρώτο φετινό τους τρίποντο στον 2ο όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2, κερδίζοντας με 3-0 την Κηφισιά για την 6η αγωνιστική.

Μετά από 5 σερί Χ, λοιπόν, οι Κρητικοί χάρηκαν και με 8 βαθμούς βρίσκονται στην 8η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 10 πόντους και στην 6η θέση της κατάταξης.

Στο γήπεδο των Περιβολίων η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς και μόλις στο 4' από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Μπαΐροβιτς με προβολή βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Στο 20' από πάσα του Μπαΐροβιτς ο Βασιλόγιαννης πλάσαρε στην κίνηση κι έφυγε ελάχιστα άουτ η μπάλα, ενώ ανάλογη κατάληξη είχε δευτερόλεπτα μετά το δυνατό σουτ του Παναγιωτούδη.

Στο 45' ο Κογιέτε έβγαλε τη σέντρα, με τον Μπαΐροβιτς να παίρνει την κεφαλιά και ο Βάρκας με με δεύτερη κεφαλιά χρίστηκε σκόρερ για το 2-0, με το α' ημίχρονο να τελειώνει ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς στο 45'+1 από εκτέλεση κόρνερ του Τριανταφυλλάκου ο Μπαΐροβιτς με εξ επαφής κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο έπεσε ο ρυθμός, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βγάλουν αντίδραση και ο Κουτζαβασίλης στο 50' μπλόκαρε σταθερά ένα σουτ του Πρίτσα.

Στο 55' από σέντρα του Τριανταφυλλάκου ο Μπαΐροβιτς έκανε την κεφαλιά κι έφυγε άουτ η μπάλα, ενώ στο 66' μια κεφαλιά του Γκότοβου μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Πρίτσας δεν βρήκε τον στόχο και από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο.

Κίτρινες: 76' Κόλα - 23' Παπαγγελής, 56' Παυλάκης.

XΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος) Κουτζαβασίλης, Πατάπης, Ζιούλης, Τσαμούρης, Κογιέτε, Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (85' Καμαρά), Βάρκας (68' Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης (85' Καλαϊτζάκης), Μπαΐροβιτς (73' Κόλα).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Κούστας) Κολοβούρης, Παπαγγελής (46' Πριόνας), Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Ντοριβάλ (46' Αγγελόπουλος), Παυλάκης (74' Τζέλη), Καλλέργης (46' Πρίτσας), Παπασάββας, Κρητικός, Γιαννιτσάνης (46' Τετέι).