28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021 - 17:51

Σεφτέ στην Καλαμάτα για τον Παναθηναϊκό Β’

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο γήπεδο Μεσσήνης της «Μαύρης Θύελλας» με 2-1

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (20/11) ο Παναθηναϊκός Β’ ο οποίος επικράτησε στο γήπεδο της Μεσσήνης της Καλαμάτας με 2-1 για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2.

Έτσι οι «πράσινοι» του Γιάννη Βονόρτα έκαναν σεφτέ στις νίκες μετά τις ήττες από την Κηφισιά και την ΑΕΚ Β’ έχοντας τρεις βαθμούς, ενώ στο 0 παραμένει η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου έχοντας όμως και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο Παναθηναϊκός Β’ ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ και παρότι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Καλαμάτα έφτασε στην ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι πήραν τελικά το τρίποντο με τέρμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Μεσσήνιοι πάντως απείλησαν πρώτοι στο ματς αρχικά στο 3’ με κεφαλιά του Μπακαγιόκο από εκτέλεση φάουλ του Παυλίδη και στο 8’ με σουτ του Λουκίνα και ενώ είχε προηγηθεί σουτ του Τάτου. Στο 10’ οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ξενόπουλος απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Τάτου. Ο αειθαλής άσος της «Μαύρης Θύελλας» είχε ακόμα μία προσπάθεια στο 23’ όμως ο πορτιέρο του Παναθηναϊκού απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε.

Πολύ κοντά στο 0-2 έφτασε ο Παναθηναϊκός Β’ στο 47’ με σουτ του Σαρδέλη που πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Ταΐρη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ στο σουτ που επιχείρησε. Η Καλαμάτα ανέβασε στροφές και στο 50’ απείλησε με την κεφαλιά του Λουκίνα που μπλόκαρε ο Ξενόπουλος, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Μαρτίνης έσπρωξε τον Κόκκορη και ο ρέφερι Φίτσας έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Λουκίνας ευστόχησε από τα 11 βήματα στο 56’ φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια με την Καλαμάτα να είναι κάπως καλύτερη, αλλά τελικά τον Παναθηναϊκό Β’ να φτάνει στο δεύτερο τέρμα με πλασέ του Κούτσια στο 82’ σε ιδανική αντεπίθεση της ομάδας του Γιάννη Βονόρτα. Τελευταία φάση στο ματς ανήκε στη μεσσηνιακή ομάδα με το σουτ του Τάτου στο 89’ και τον Ξενόπουλο να μπλοκάρει την μπάλα.

Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας), Βοηθοί: Τριαντάφυλλος (Κορινθίας), Καλλής (Ανατολικής Αττικής), 4ος: Αντωνίου (Αχαΐας).

Κίτρινες: 62’ Σαρδέλης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (44′ λ.τρ. Μοζέρ), Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Παυλίδης, Άλβες Ματέους (66′ Αναστασόπουλος), Τάτος, Κόκκορης (75′ Τσαγκαλίδης), Λουκίνας (66′ Μαρκοφσκι), Νάνι (66′ Φελίπε).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Γιάννης Βονόρτας): Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Θεοχάρης, Σέχου (86′ Τσιριγώτης), Αθανασακόπουλος (86′ Καρβούνης), Αντωνίου, Σαρδέλης (71′ Κούτσιας), Ρόμπι (71′ Κρυπαράκος), Μαραθωνίτης, Μαρτίνης (90′ Ματσαδές), Ηλιάδης.