29/03/2024
Γερμανία | Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021 - 00:06

Ήττα σοκ της Μπάγερν!

Οι Βαυαροί έχασαν εκτός έδρας με 2-1 από την Άουγκσμπουργκ

Απρόσμενη εκτός έδρας ήττα υπέστη η Μπάγερν Μονάχου το βράδυ της Παρασκευής (19/11) από την Άουγκσμπουργκ με 2-1 στο εναρκτήριο ματς της 12ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Έτσι η επανέναρξη του γερμανικού πρωταθλήματος δίνει αμέσως νέο ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου, καθώς το +4 της Μπάγερν των 28 βαθμών στην κορυφή μπορεί να ελαχιστοποιηθεί στον πόντο εφόσον Ντόρτμουντ νικήσει μέσα στο «σπίτι» της τη Στουτγάρδη…

Τα πράγματα για Νάγκελσμαν φάνηκαν από νωρίς ότι θα ήταν δύσκολα, καθώς η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα με 2-0.

Στο 23’ ο Πέντερσεν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και ο Χαν έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στο 36’ για να μειώσει μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι. Το 2-1, όμως, δεν άλλαξε μέχρι τέλους με την Άουγκσμπουργκ στο β’ ημίχρονο να αντέχει στην πίεση και έτσι να πανηγυρίζει το χρυσό τρίποντο, που της έδωσε ανάσα, καθώς ανέβηκε στην 15η και στους 12 βαθμούς.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: (Μάρκους Βέινζιρλ): Γκίκιβιτς, Γκάμι, Γκουβελέβ, Όξφορντ, Πέντερσεν (74΄Γκρουέζο), Καλιγιούρι (58΄Φράμπεργκερ), Μάιερ, Ντόρς (74΄Μόραβεκ), Ιάγκο, Ζεκίρι (82΄Κόρντοβα), Χαν (82΄Γιένσεν).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ (87΄Νιανζού), Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Ρίτσαρντς (52΄Ντέιβις), Σάμπιτζερ (52΄Μουσιάλα), Γκορέτζκα, Γκνάμπρι, Σανέ (69΄Τσούπο Μότινγκ), Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

* ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: kicker.de