29/03/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2021 - 00:15

Άστοχος και ηττημένος στην Ισπανία ο Προμηθέας

Έχασαν με 92-82 από τη Βαλένθια στην πρεμιέρα του Εurocup οι Αχαιοί

Με ήττα άρχισε την προσπάθειά του ο Προμηθέας στον 2ο όμιλο του Εurocup, χάνοντας το βράδυ της Τρίτης (19/10) με 92-82 από τη Βαλένθια.

Επί ισπανικού εδάφους οι Αχαιοί ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού (47-43 στο ημίχρονο, 69-63 στο 30'), αλλά στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους λόγω της αστοχίας τους και οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο με το τελικό +10.

Γκάντι (13 πόντοι), Μάιλς (13π.) και Χαντ (12π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Λουίς Κασιμίρο.

Tα δεκάλεπτα: 28-24, 47-43, 69-63, 92-82

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πενιαρόγια): Ντιμιτρίεβιτς 9, Πουέρτο 12 (2), Πραντίγια 10, Λόπεθ-Αροστέγκι 6 (2), Λαμπεϊρί 23 (4), Βαν Ρόσομ 6 (2), Μπρεσάν, Χιμένεθ 1, Χέρμανσον 13 (1), Ριβέρο 12.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 10, Σβαρτζ 1, Γκραντ 10, Γκάντι 13, Χαντ 12, Γκίκας 4, Ρογκαβόπουλος 13 (3), Μάιλς 13 (3), Γιαννόπουλος, Aγραβάνης 6.