19/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2021 - 19:47

Νικητής ως συνήθως ο Κολοσσός στο «σπίτι» του Άρη...

Οι Ροδίτες πήραν το διπλό με 85-81

Το έχει κάνει παράδοση ο Κολοσσός να κερδίζει τον Άρη μέσα στο «Νick Galis Hall» και τα κατάφερε και το Σάββατο (16/10), επικρατώντας με 85-81 για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Ύστερα από ένα μοιρασμένο ημίχρονο, που βρήκε τους «κίτρινους» να προηγούνται με 39-38, οι Ροδίτες... πάτησαν γκάζι στην τρίτη περίοδο και απέκτησαν προβάδισμα 10 πόντων στο 30' (57-67), «παγώνοντας» τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε να το γυρίσει ο Άρης, ωστόσο οι νησιώτες ήταν ψύχραιμοι και με κορυφαίους τους Μομίροφ (19 πόντοι), Τιλί (17π.) και Μίλερ (16π.) πήγαν στο 2-1 το ρεκόρ τους.

Ο Χάνλαν με 33 πόντους ήταν εντυπωσιακός για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 57-67, 81-85

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 21 (2), Νετζήπογλου 3 (1), Γουίλιαμς 11 (2), Χάνλαν 33 (4), Κώττας 4, Τζούστον, Καμαράς, Φίνκε 8 (2), Πουλιανίτης 1, Λόκετ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 19 (5), Γουίλιαμς 7, Μίλερ 16, Τιλί 17, Ποτ 1, Ξανθόπουλος 7, Μέσιτσεκ 5, Μαργαρίτης 3, Χατζηδάκης 5, Σλαφτσάκης 5.