28/03/2024
Αγγλία | Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2021 - 20:39

Λίβερπουλ και Σίτι δούλεψαν για την Τσέλσι...

Ισόπαλο 2-2 το ντέρμπι στο «Άνφιλντ»

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το σπουδαίο ντέρμπι της Κυριακής (3/10) ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι, για να προκύψει το ισόπαλο 2-2 στο «Άνφιλντ» και στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Έτσι, κερδισμένη βγήκε η Τσέλσι, που με 16 βαθμούς παρέμεινε μόνη στην κορυφή, με τους «κόκκινους» να ακολουθούν στη 2η θέση με 15 πόντους, ενώ οι πρωταθλητές Αγγλίας έχουν 14 βαθμούς, όσους και οι Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Έβερτον και Μπράιτον.

Όλα έγιναν στο β' ημίχρονο, με τον Μανέ να ανοίγει το σκορ στο 59', για να ισοφαρίσει δέκα λεπτά αργότερα ο Φόντεν για το 1-1.

Ο Σαλάχ στο 76' έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, αλλά ήταν και πάλι άμεση η απάντηση των «πολιτών», με τον Ντε Μπρόινε να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 81ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Σάββατο (2/10)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 1-1 (43' Μαρσιάλ - 65' Τάουνσεντ)

Mπέρνλι - Νόριτς 0-0

Τσέλσι - Σαουθάμπτον 3-1 (9' Τσάλομπα, 84' Βέρνερ, 89' Τσίλγουελ - 61' πέν. Γουόρντ-Πράουζ)

Λιντς - Γουότφορντ 1-0 (18' Γιορέντε)

Γουλβς - Νιούκαστλ 2-1 (20', 58' Χουάνγκ - 41' Χέντρικ)

Μπράιτον - Άρσεναλ 0-0

Κυριακή (3/10)

Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ 2-2 (61' Ολίσε, 72' Σλουπ - 31' Ιχεανάτσο, 37' Βάρντι)

Τότεναμ - Άστον Βίλα 2-1 (27' Χόιμπγεργκ, 71' αυτ. Τάργκετ - 67' Γουότκινς)

Γουέστ Χαμ - Μπρέντφορντ 1-2 (80' Μπόουεν - 20' Μπουμό, 90'+4 Βίσα)

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (59' Μανέ, 76' Σαλάχ - 69' Φόντεν, 81' Ντε Μπρόινε)