23/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2021 - 11:02

Έσωσε το γόητρο του στα πέναλτι ο Πανσερραϊκός (video)

Τα «λιοντάρια» πήραν δύσκολα την πρόκριση στη… ρώσικη ρουλέτα μετά το ισόπαλο 2-2 με τον μαχητικό Θησέα Αγριάς σε κανονική διάρκεια και παράταση

Στο τσακ τη γλίτωσε και δεν έπεσε θύμα έκπληξης ο Πανσερραϊκός στη νοκ άουτ γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς κατάφερε να ξεπεράσει πολύ δύσκολα την Κυριακή (26/9) στη Νεάπολη Βόλου εμπόδιο του Θησέα Αγριάς με 2-4 στα πέναλτι, έπειτα από το 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Τα «λιοντάρια» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 43’ με προβολή του Φουρκιώτη για να ισοφαρίσουν τους Θεσσαλούς στο 64’ με πλασέ του Ριβάλντο Κορέα… Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, πήραν εκ νέου προβάδισμα με βολίδα του Φουρκιώτη για να καταφέρει να πάει το ματς στην παράταση με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο πέμπτο λεπτό πτων καθυστερήσεων ο Ανάκογλου…

Η ισοπαλία δεν άλλαξε και έτσι η πρόκριση παίχθηκε στα πέναλτι… Εκεί ο Πανσερραϊκός είχε το απόλυτο της ευστοχίας με τους Τσιμίκα, Κανίς, Ριβάλντο Κορέα και Μαρτσιόνι να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα, ενώ για τον Θησέα σκόραραν μόνο οι Σπαθής και Καρατσώλης, ενώ οι Αλεξίου και Ιακωβίδης νικήθηκαν από τον τερματοφύλακα των Σερρέων Καβουσάκη.

Αξίζει πάντως να επισημανθεί ότι ο Πανσερραϊκός είχε και δύο δοκάρια στο ενεργητικό του με τον Κανίς στα πρώτα λεπτά του ματς και στο ξεκίνημα της παράτασης.

ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ (Κώστας Σταματίου): Κουτσιρίμπας, Δημουλάς (62’ Ιακωβίδης), Κουκουτής, Σπαθής, Γκάγκας, Αλεξίου, Φουρκιώτης (86’ Λίτσος), Χατζησταμάτης (86’ Παπαδήμας), Καρατσώλης, Κοτζαθανάσης (75’ Κουτσούκης), Τσιανάκας (46’ Κατσιγιάννης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ζεράρ Σαραγόσα): Καβουσάκης, Ζέρης(106’ Δημητρίου), Κρητικός, Κόντσι (46’ Μέσι), Τσιμίκας, Γιανναράκης (46’ Μαρτσιόνι), Κουκόλης, Έππας (60’ Ριβάλντο Κορέα), Ανάκογλου, Πίντο (46’ Φουάσης).

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: magnesianews.gr