20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2021 - 03:20

Γλίτωσε στο… τσακ και προκρίθηκε η Παναχαϊκή

Οι Πατρινοί επικράτησαν πολύ δύσκολα με 0-1 μέσα στα Βραχνέικα επί του τοπικού Διαγόρα και συνεχίζουν στο Κύπελλο * Το γκολ ο Χαντί * Είχαν δοκάρι λίγο πριν τη λήξη οι γηπεδούχοι για να πάνε το ματς στην παράταση

Το… χάρο με τα μάτια της είδε η Παναχαϊκή την Κυριακή (26/9) στα Βραχνέικα, αλλά κατάφερε να νικήσει με 0-1 τον τοπικό Διαγόρα στο νοκ άουτ ματς της γ' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αλλά η ιστορική και μεγάλη ομάδα της Πάτρας κατάφερε να σκοράρει με υπέροχο σουτ του Χαντί στο 39’ αντέχοντας εν συνεχεία την πίεση…

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο β’ ημίχρονο και ειδικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι γλίτωσαν στο τσακ την ισοφάριση, καθώς ο Διαγόρας Βραχνέικων έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ με σπουδαιότερη στιγμή το δοκάρι σε σουτ του Γεωγαντόπουλου στο 86’!

Παρ’ όλα αυτά η Παναχαϊκή, έστω κι αν έδειξε ότι δεν είναι ακόμα έτοιμη, διαφύλαξε το γόητρο της και συνεχίζει στο δ' γύρο του θεσμού.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Aνδρέας Zήκος): Μικές, Ν. Βλασόπουλος (90΄ Καϊμακάς), Σ. Δημόπουλος, Σίδερης, Καπετανάκης, Καλλιτσουνάκης, Θ. Βλασόπουλος (80΄ Παπαδόπουλος), Σαρρής (80΄ Καραμπούλας), Αλεξανδρής, Γεωργαντόπουλος, Σταυρόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζέλικο Κάλαϊτζιτς): Aθανασόπουλος, Πολίτης (70΄λ.τ. Γούλας), Στασινόπουλος (65΄ λ.τ. Μπελεζάκης), Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Παπαχρονόπουλος (86΄ Αγκαράϊ), Κωνσταντακόπουλος, Στεργίδης (66΄ Μπουρλάκης), Χαντί, Καρακλάιτς (86΄ Αλεξόπουλος), Κυβελίδης.

-ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: Patragoal.gr