18/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου 2021 - 20:57

Πέτυχε τον στόχο του στην Κατερίνη ο Ηρακλής

Ο «Γηραιός» επικράτησε με 2-1 του Πιερικού και προκρίθηκε στην 4η φάση του Κυπέλλου

Το πρώτο του επίσημο ματς έδωσε την Κυριακή (26/9) ο Ηρακλής με τον «Γηραιό» να αντιμετωπίζει στην Κατερίνη τον Πιερικό για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη πέτυχε τον στόχο της και σκοράροντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο πήρε την νίκη-πρόκριση με 2-1 απέναντι στον πάντως αξιόμαχο Πιερικό.

Οι «κυανόλευκοι» έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους με την ευκαιρία του Βιτίνιο ο οποίος μόλις στο 4’ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ράντο, όμως απέτυχε να σκοράρει. Στο 13’ όμως οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με κοντινό πλασέ του Κάκκο.

Στο ημίωρο ο Ηρακλής έχασε ευκαιρία με τον Τόμας για το 0-2 με τον Ράντο να αποκρούει σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του άσου του «Γηραιού». Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου ο Μπαστακός από πάσα του Βιτίνιο σε κενό τέρμα έκανε το 0-2.

Το μόνο που κατάφερε ο Πιερικός ήταν να μειώσει στο 62’ σε 1-2 με τον Ζαφειράκη από το ύψος του πέναλτι, με τον Τότσκα να μην μπορεί στο 85’ να κάνει το 1-3 καθώς ο Ράντος απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων.

Κίτρινες: 26’ Μπαστακός, 36’ Βιτίνιο, 65’ Τόμας, 72’ Κάκκο

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Ράντος, Τοπαλίδης, Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Καρβούνης, Σούνταρ (63’ Παπουτζίδης), Ίτσιος, Ζαφειράκης (81’ Μαυρίδης), Μπαϊραμπλί (46’ Καρανάτσιος), Μηλιώτης (81’ Μητακίδης), Χαντζάρας (63’ Καγκελιδης).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Μ.Παπαστεριανός, Ματίας Τόμας (65’ Μασούρας), Κάκκο (73’ Τότσκα), Βιτίνιο, Μπαστακός, Γ. Παπαδόπουλος (60’ Ναπολιτάνο).