29/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2021 - 23:09

Φουλ για το δεύτερο Σούπερ Καπ ο Προμηθέας

Καθαρή νίκη με 88-71 επί της ΑΕΚ στον δεύτερο ημιτελικό

Tην ευκαιρία να διατηρήσει τα σκήπτρα του στο Σούπερ Καπ θα έχει ο Προμηθέας, καθώς το βράδυ του Σαββάτου (25/9) κέρδισε με 88-71 την ΑΕΚ στον δεύτερο ημιτελικό.

Οι Αχαιοί, που φιλοξενούν τη φετινή διοργάνωση στο «Δ. Τόφαλος», βασίστηκαν σε δύο πρώην «κιτρινόμαυρους» για να πάρουν τη νίκη, με τον Ρέι να σημειώνει 19 πόντους και τον Ρογκαβόπουλο να πετυχαίνει από την πλευρά του 16 πόντους.

Ουσιαστικά, το ματς κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με επιμέρους σκορ 31-18 η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο βρέθηκε στο +16 (73-57) ύστερα από το 42-39 με το οποίο είχε ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Η Ένωση δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο και προβλημάτισε με την απόδοσή της, με τον Χάρις να είναι ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους.

Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει στον κυριακάτικο (26/9, 21.00) τελικό τον Παναθηναϊκό, ενώ η ομάδα του Στέφανου Δέδα θα παίξει στο μικρό τελικό (16.30) ενάντια στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 19 (2), Γκάντι 4, Χαντ 15, Ρογκαβόπουλος 16, Μάιλς 12 (3), Σβαρτζ 4, Γκραντ 9, Αγραβάνης 4, Γκίκας, Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας, Τανούλης.

ΑΕΚ (Δέδας): Χάρις 16 (4), Ανγκόλα 13 (1), Γέλοβατς 12 (1), Γκρίφιν 9 (1), Βαουλέτ 6, Κόλομ 5 (1), Μπόγρης 2, Φλιώνης 5, Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος.