24/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2021 - 19:19

Με άγχος η πρόκριση του Διαγόρα

Ο Ρουγκάλας στο 90ό λεπτό το μοναδικό γκολ στο 0-1 επί του Άρη Σούδας για το Κύπελλο Ελλάδας

Το «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε το Σάββατο (25/9) ο Διαγόρας, κερδίζοντας με 1-0 τον Άρη Σούδας στο γήπεδο των Περιβολίων.

Η πρόκριση για τους Ροδίτες ήρθε με πολύ άγχος, καθώς λυτρωτής αποδείχθηκε ο Ρουγκάλας σκοράροντας με κεφαλιά στο 90' ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Τσιαντούλας.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη είχε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία του αγώνα στο 4ο λεπτό, με τον Πίσπα να πλασάρει από πλάγια θέση εντός της περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Οι Κρητικοί, που αγωνίζονται στη Γ' Εθνική, απείλησαν δις με σουτ του Παπαδάκη στο 31' και το 51' και με τον Σκαφίδα να δείχνει ισάριθμες φορές τα αντανακλαστικά του.

Στο 61' ο Ζούνης με εξ επαφής κεφαλιά έστειλε άουτ την μπάλα μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Πίσπας, για να έρθει τελικά το γκολ του Ρουγκάλα στο 90ό λεπτό και στον Διαγόρα περιμένουν πλέον την κλήρωση της επόμενης φάσης για να μάθουν τον νέο αντίπαλό τους.

ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ (Νίκος Μαναρώλης): Καλαμαρίδης, Κοκκινάκης (76' Τσίγκας), Στεφανίδης, Βασιλάκης, Βαρδάκης (87' Μπακογιάννης), Κυτράκης, Παπαθανασίου, Μαθιουδάκης, Τσίτας, Παπαδάκης (79' λ. τρ. Σελάμης), Ροκάκης (87' Αναστασόπουλος).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σκαφίδας, Νογκουέιρα (46' Τσιαντούλας), Τάτσης (60' Σάιμπερτ), Ρουγκάλας, Σινγκ, Γιώργου, Παπαδόπουλος (46' Μουμίν), Πίσπας (83' Ντος Σάντος), Κουϊρουκίδης, Ζούνης, Λαμπίρης (83' Μπούμπας).