20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2021 - 20:19

Του... έκλεισε το σπίτι

Τεράστιο διπλό για τον Παναιτωλικό μέσα στο Περιστέρι με 1-2 επί του Ατρόμητου * «Έγκλημα» Μπεντινέλι με δύο κίτρινες μέσα σε 4’ * Ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις μέσω VAR γκολ των ηττημένων ως οφσάιντ

Βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή. Ο Παναιτωλικός πήρε τεράστιο διπλό μέσα στο Περιστέρι με 1-2 επί του Ατρόμητου, την Κυριακή (19/9) για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Αγρινίου, αν και πίσω στο σκορ μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε την πολύ κακή εικόνα των «κυανόλευκων» στην επανάληψη αλλά και την αποβολή του Μπεντινέλι με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 4’.

Πάντως, οι Περιστεριώτες θέλησαν να κάτσουν πάνω στο υπέρ τους 1-0 στο δεύτερο μέρος, κάτι το οποίο πλήρωσαν βαριά, αφού έδωσαν αρκετά μέτρα στα «καναρίνια» του Γιάννη Αναστασίου.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν πολύ καλό ρυθμό, με την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ να μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με το πόδι πατημένο στο... γκάζι. Ο Παναιτωλικός μπόρεσε να ισορρόπησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο και να δημιουργήσει δύο ευκαιρίες, όμως οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και αρκετές στατικές φάσεις στη συνέχεια του ματς, κάτι που έκανε πολύ παθητικούς τους φιλοξενούμενους.

Σε μία από αυτές τις στατικές φάσεις, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με τον Στρούγγη στο 44’. Ο Μουνίθ γέμισε ωραία με εκτέλεση φάουλ, ο Ροντρίγκεζ έκανε κακή έξοδο και ο Έλληνας άσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πάντα άλλαξαν. Η ομάδα του Περιστεριού δεν έδειξε τη διάθεση να δημιουργήσει και να κλειδώσει την υπόθεση νίκη, εν αντιθέσει με τον Παναιτωλικό που πήρε με αυτό τον τρόπο τον χώρο που ήθελε. Η είσοδος των Ζέστεντ και Βέργου στο 60’ έκανε πιο επιθετικά τα «καναρίνια», με τον δεύτερο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 74’ με κοντινή κεφαλιά.

Στα καπάκια, ο Ατρόμητος είχε μοναδική ευκαιρία με το χαμένο τετ α τετ του Κουλούρη για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 83’, ο Μπεντινέλι κρέμασε τους «κυανόλευκους», καθώς τους άφησε με δέκα παίκτες μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που είδε μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ανατροπή και εν γένει την πέτυχαν στο 90’ με προβολή του Ζέστεντ για το 1-2. Μάλιστα, ο Παναιτωλικός αναζήτησε και τρίτο γκολ, κάτι που δεν επέτρεψε ο Πίριτς στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, με σημαντικότερη αυτή του Ντουάρτε.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, όπως και στο πρώτο γκολ, ο Ροντρίγκεζ έκανε κακή έξοδο και έτσι ο Στρούγγης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το τέρμα του Έλληνα άσου ωστόσο να ακυρώνεται έπειτα από χρήση VAR ως οφσάιντ και το 1-2 να ήταν το τελικό σκορ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, όπως και στο πρώτο γκολ, ο Ροντρίγκεζ έκανε κακή έξοδο και έτσι ο Στρούγγης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το τέρμα του Έλληνα άσου ωστόσο να ακυρώνεται έπειτα από χρήση VAR και το 1-2 να ήταν και το τελικό σκορ.

Για τους ηττημένους σίγουρα ξεχώρισε ο πολύ κινητικός Μουνίθ αλλά και ο Στρούγγης, που πέρασε στη θέση του Χατζησαϊα που έγινε αναγκαστική αλλαγή. Από την άλλη πλευρά, τόσο ο Βέργος όσο και Ζέστεντ έβγαλαν τα κάστανα από τη φωτιά και έφεραν τούμπα το παιχνίδι, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Φλόρες.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ευαγγέλου (Αθηνών), με βοηθούς τους Μαυρουδή (Αθηνών) και Στεφανή (Καρδίτσας). Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Αγγελάκης (Μακεδονίας).

Στο VAR βρέθηκε ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας), ενώ AVAR ήταν ο Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής).

Κίτρινες: 48’ Σάλομον, 79’ Μπεντινέλι - 34’ Χουχούμης

Κόκκινες: 84’ Μπεντινέλι

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Πίριτς, Καστελάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαϊας (16’ λ.τρ. Στρούγγης), Παπαδόπουλος, Σάλομον, Ντένιτς, Κλωναρίδης (61’ Μπεντινέλι), Καρτάλης (61’ Πισάνο), Μουνίθ (81’ Σπιριντόνοβιτς) Κουλούρης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Λούι, Μάλης, Κορνέλιους, Χουχούμης (45’ Αντούνες), Βαρόνε (76’ Ντουάρτε), Ντίαζ, Φλόρες, Μόρσεϊ (76’ Τσιγγάρας), Μεντόζα (60’ Ζέστεντ), Καρέλης (60’ Βέργος).