Γαλλία | Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2021 - 01:04

Νέο «χαστούκι» για τη Λιλ

Οι πρωταθλητές Γαλλίας ηττήθηκαν με 2-1 από τη Λοριάν

Φαίνεται ότι φέτος δεν θα είναι η χρονιά της…

Ο λόγος για την πρωταθλήτρια Γαλλίας Λιλ η οποία το βράδυ της Παρασκευής (10/9) υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά από τη Λοριάν με 2-1 στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής.

Οι «λιλουά» με πέντε βαθμούς βρίσκονται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Λοριάν έχει ξεκινήσει πολύ εντυπωσιακά το πρωτάθλημα έχοντας οκτώ βαθμούς βρισκόμενη στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Οι νικητές πήραν το προβάδισμα στο 7’ με τον Λοριεντέ, για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 25’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γιλμάζ, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λοριάν πιο ψύχραιμη έφτασε στη νίκη με το γκολ του Κοφί στο 87’ για το τελικό 2-1.

Σε ό,τι αφορά στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 7’ με τον Λοριεντέ, αλλά ο Γιλμάζ ισοφάρισε άμεσα (25’) από το σημείο του πέναλτι, δείχνοντας ότι η ομάδα του μπορεί να φτάσει στην ανατροπή.

Ωστόσο, σε ένα δεύτερο ημίχρονο που το παιχνίδι είχε πάρει έναν τρελό ρυθμό, το γκολ της νίκης πέτυχε η Λοριάν με το γκολ του Κοφί στο 87’.