29/03/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου 2021 - 21:28

Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό...

Με ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-2 τη Λαμία στο τελευταίο τους φιλικό πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Mια ανάσα από το να ολοκληρώσει τον κύκλο των φιλικών του αγώνων χωρίς νίκη βρέθηκε το Σάββατο (4/9) ο Παναθηναϊκός, αλλά την ύστατη στιγμή τα κατάφερε κόντρα στη Λαμία κι επικράτησε με 3-2 στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Έτσι, οι «πράσινοι» έφτιαξαν και την ψυχολογία τους εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να δίνει 90λεπτο στον Λούντκβιστ, ενώ ο Βιτάλ έπαιξε για 62 λεπτά στην πρώτη του εμφάνιση με τη νέα του ομάδα.

Οι Φθιώτες ήταν αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες τους, θα μπορούσαν να πάρουν το διπλό γοήτρου, αλλά τα χάλασαν στο τελευταίο πεντάλεπτο, διάστημα στο οποίο δέχθηκαν δύο γκολ και γνώρισαν την ήττα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, στο 5' ο Λούντκβιστ εκτέλεσε απευθείας φάουλ κι έδιωξε δύσκολα με γροθιές ο Σαράνοφ, για να απειλήσουν από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι στο 23' σε δύο χρόνους, με τον Ξενόπουλο να απομακρύνει σε κόρνερ το σουτ του Ελευθεριάδη και στη συνέχεια ο Τζανδάρης έστειλε άουτ την μπάλα με κεφαλιά.

Στο 31' ο Μαουρίσιο με δυνατή κεφαλιά βρήκε δίχτυα μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Λούντκβιστ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άνχελ Μαρτίνεθ με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε.

Ο δραστήριος Βιτάλ έπιασε ένα δυνατό σουτ στο 51' από μακρινή απόσταση, με τον Σαράνοφ να αποκρούει, ενώ στο 59' έκανε ωραία ενέργεια ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός αποφεύγοντας δύο αντιπάλους του και σούταρε, για να φύγει ελάχιστα άουτ η μπάλα.

Στο 77ο λεπτό και σε αντεπίθεση των παικτών του Μιχάλη Γρηγορίου από αριστερά ο Σαραμαντάς σέντραρε και ο Βλαχομήτρος τελείωσε τη φάση για το 1-2, με το «τριφύλλι» να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει στο 86' με όμορφο σουτ του Μπουζούκη.

Τη νίκη στον ΠΑΟ έδωσε στο 90' ο Καρλίτος, που από κοντά ολοκλήρωσε την ωραία συνεργασία των Χουάνκαρ και Αϊτόρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Ξενόπουλος, Σάντσες (61' Κώτσιρας), Χατζηθεοδωρίδης (61' Χουάνκαρ), Πούγγουρας (61' Βέλεθ), Σάρλια, Πέρεθ (74' Αθανασακόπουλος), Μαουρίσιο, Λούντκβιστ, Αϊτόρ (70' Μπουζούκης), Βιτάλ (61' Βιγιαφάνιες), Μακέντα (70' Καρλίτος).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας (62' Μαζουλουξής), Άνχελ Μαρτίνεθ (56' Σαραμαντάς), Αντέτζο (62' Βύντρα), Τζανετόπουλος (83' Τσούκαλος), Γκέντσογλου (36' Τιρόνε, 83' Προβυδάκης), Τζανδάρης (83' Μαργαρίτης), Νούνιες (76' Τρούμπουλος), Ρόμανιτς, Ελευθεριάδης, Καραμάνος.