16/04/2024
ΟΦΗ | Παρασκευή 3 Σεπτεμβρίου 2021 - 23:52

Νικητής ο ΟΦΗ κόντρα στον Εργοτέλη

Οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν με 1-0 τους «κιτρινόμαυρους» του Νίκου Μπαδήμα σε φιλική αναμέτρηση

Φιλική νίκη επί του Εργοτέλη με 1-0 πήρε ο ΟΦΗ το βράδυ της Παρασκευής (3/9), στο «Γεντί Κουλέ», μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 1 και την πρεμιέρα με αντίπαλο τον Άρη.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, δίχως ωστόσο να δημιουργήσει κάποια σοβαρή ευκαιρία. Στο 11’, ο Νέιρα επιχείρησε μία σέντρα - σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέλιου, με την επόμενη φάση να καταγράφεται στο 26’. Ο Μαρινάκης έπαιξε το 1-2 με τον Καστάνιος, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Από την πλευρά του, ο Εργοτέλης απειλήσε για πρώτη φορά στο 36’ με ένα άστοχο σουτ του Μπουτσάκη που κατέληξε άουτ.

Το σκηνικό ήταν το ίδιο στο δεύτερο μέρος, με τον ΟΦΗ να είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας. Στο 51’, ο Νέιρα σούταρε άουτ, ενώ τόσο στο 53’, όσο και στο 63’ ο Μπουρσέλης δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Βάτερμαν.

Τελικά, οι «ασπρόμαυροι» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 76’ με τον Μαρινάκη, ο οποίος με συρτό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Τσέλιο για το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Καστάνιος είχε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του, αλλά ο Τσέλιος τον νίκησε στο πλασέ που επιχείρησε, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου (46' Βάτερμαν, 77' Σηφάκης), Μαρινάκης, Λυμπεράκης (46' Κοροβέσης), Πασαλίδης, Βούρος, Γκαγιέγος (62' Ντουρμισάι), Ντε Γκούζμαν, Νέιρα, Καμάου (62' Μπαλογιάννης), Λάμπρου, Καστάνιος (88' Καρανδινός).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Κόλα, Σαρρής, Μίκο, Σερβολάκης, Κατσούρι (63' Πέιος), Μπουτσάκης (63' Ντουμάνης), Βουτσάς (79' Δασκαλάκης), Κουάτενγκ (46' Ποζατζίδης), Μπουρσέλης (79' Πάγια), Κωστανάσιος (70' Νικολακάκης).