29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 28 Απριλίου 2021 - 23:10

Δυσκόλεψε η άνοδος για τον Ηρακλή

Έμεινε στο εντός έδρας 2-2 με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου ο «Γηραιός»

Αρνητικά εξελίχθηκε για τον Ηρακλή η 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής, καθώς τη Μεγάλη Τετάρτη (28/4) η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου έμεινε στο 2-2 με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου στο γήπεδο των Αμπελοκήπων.

Έτσι, με αυτό το αποτέλεσμα ο «Γηραιός» με 16 βαθμούς είναι στην 4η θέση και στο -6 από τον πρωτοπόρο Ορφέα Ξάνθης, με την άνοδο στη Football League να δυσκολεύει πολύ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σοφιανό στο 48', για να ισοφαρίσει ο Ροτζέριο Μάρτινς στο 68ο λεπτό και με τον Γαϊδαρτζή στο 86' να γράφει το 1-2.

Εντέλει, ο Ηρακλής απέφυγε την ήττα χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πουρτουλίδη στο 90'+2, παράβαση που κέρδισε ο Μεληκιώτης, ενώ η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη στάθηκε άτυχη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και με τον Γαϊδαρτζή να χάνει την ευκαιρία για το 2-3, σημαδεύοντας με σουτ το οριζόντιο δοκάρι.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Μέλκας, Αργυρίου, Παναγιωτίδης, Μαγκούτης, Μετάι (65' Παπαδόπουλος), Μάρτινς, Τσίτας (65' Μεληκιώτης), Ιορδανίδης (65' Πιπερτζής), Πουρτουλίδης, Παπαϊωάννου (6' λ. τρ. Κοντέων), Μάντικας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Νίκος Καραμπετάκης): Γιαννακίδης, Παπαδόπουλος (74' Κούτλας), Τσομαχασβίλι (89' Αναστασιάδης), Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Νικολαΐδης, Γούλας, Λιάρας, Σοφιανός (65' Γαϊδαρτζής), Λαδόπουλος (74' Τσαταλπασίδης), Χαντζάκος (46' Καρυοφύλλης).