29/03/2024
Αρχείο Διεθνή | Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2017 - 00:19

Θρίαμβος για την Ανόρθωση κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (video)

Το ντέρμπι του «ΓΣΠ» ανήκε στη «Μεγάλη Κυρία» που επιβλήθηκε με 1-0 των πρωταθλητών *Απίθανο φινάλε στο ματς *Μεγάλη ανατροπή από τον Απόλλωνα Λεμεσού κόντρα στον Ερμή Αραδίππου (4-2)

Ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε την κατοχή μπάλας με την Ανόρθωση να αμύνεται πολύ σωστά στο δικό της μισό γήπεδο περιορίζοντας τους χώρους που οδηγούσαν προς την εστία του Αρούς. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έκανε την πρώτη επέμβαση στην εκτέλεση φάουλ του Εμπεσίλιο (13’) και αμέσως μετά μπλόκαρε σουτ του Σαλάι έπειτα από συνεργασία με τον Ζαχίντ.

Ωστόσο, η ομάδα του Ρόνι Λέβι αιφνιδίασε στο ημίωρο! Μία εκτέλεση κόρνερ του Ρούμπεν Ράγιος έφερε σε θέση βολής τον Ζοάο Βίκτορ που εκτέλεσε με κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ στο ντέρμπι της Δευτέρας (18/9) στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής!

Η Ανόρθωση ουδόλως κινδύνευσε ξανά έως την ανάπαυλα. Ο ΑΠΟΕΛ όφειλε ν’ αντιδράσει με τον Γιώργο Δώνη να περνά ταυτόχρονα ως αλλαγές τους Μοράις και Ντε Καμάργκο αντί των Ζαχίντ, Φαρίας επιλέγοντας μετατροπή διάταξης σε 4-4-2 για τους «γαλαζοκίτρινους».

Εντούτοις εκείνοι βελτιώθηκαν μόλις πέρασε ο Αλωνεύτης εντός τερέν. Ο 34χρονος βοήθησε τους πρωταθλητές ν’ αναπτυχθούν πιο ορθολογικά και να βρουν ευκαιρίες στο «εκρηκτικό» τρίλεπτο 75’-78’.

Συγκεκριμένα, ο Σαλάι εξαπέλυσε σουτ στο δοκάρι και ο Ποτέ αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτικότατη θέση. Το φινάλε προμηνυόταν συναρπαστικό. Κάτι τέτοιο αποδείχθηκε περίτρανα διότι ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι στο 89ο λεπτό σε ανατροπή του Μοράις. Ο Ντε Καμάργκο εκτέλεσε άουτ από την άσπρη βούλα «λυτρώνοντας» τους παίκτες της Ανόρθωσης.

Στις καθυστερήσεις υπήρξε νέα υπόδειξη πέναλτι –αυτή τη φορά- σε ανατροπή του Ράγιος από τον Λάγο που αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Βάτερμαν μπλόκαρε την εκτέλεση του παθόντα με τη «Μεγάλη Κυρία» να σκαρφαλώνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος (74′ Αλωνεύτης.), Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Φαρίας (58′ Ντε Καμάργκο), Βινίσιους, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ (58′ Μοράις), Σαλάι, Ποτέ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Σιβού, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Βίκτορ, Οικονομίδης, Ράγιος, Αμπντουλάγιεφ (79′ Αρτυματάς), Σισέ (88′ Άλβες), Καμαρά (60′ Καμάρα).

Σούπερ ανατροπή από τον Απόλλωνα

Ο ουραγός Ερμής Αραδίππου βρέθηκε να προηγείται δις κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού σε αναμέτρηση που διεξήχθη τη Δευτέρα (18/9) στο Τσίρειο Στάδιο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν δις στο πρώτο 25λεπτο με διπλή ευκαιρία και διαδοχικά σουτ των Μαρτίνες – Σκέμπρι στο δεκάλεπτο και αμέσως μετά με τον Σανδραβέλη στο 23’.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους προειδοποίησαν με άστοχη κεφαλιά του Εμεργκάρα στο ημίωρο και τρία λεπτά αργότερα ο Ράντου συνεργάστηκε άψογα με τον Γουίκς που βρήκε δίχτυα με κοντινή προβολή για το 0-1!

Ο Απόλλων Λεμεσού αναζητούσε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα δίχως να τη βρει στην άστοχη προβολή του Σκέμπρι στο 37’. Επτά λεπτά αργότερα όμως το δυνατό συρτό σουτ του Μαρτίνες απέφερε την επιθυμητή κατάληξη για το 1-1!

Ο Ερμής Αραδίππου ουδόλως πτοήθηκε και τελικά αιφνιδίασε ξανά με πανέμορφο πλασέ εντός περιοχής από τον Εμεργκάρα στο 48ο λεπτό, όταν ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ. Αναμφίβολα, οι Κυπελλούχοι Κύπρου χρειάζονταν ενισχύσεις από τον πάγκο.

Έτσι, ο Σωφρόνης Αυγουστή πέρασε τον Ζελάγια αντί του Σαρδινέρο στο 55ο λεπτό και ο Απόλλωνας πίεσε μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας στο ματς χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Η δικαίωση ήρθε στο 72’ με σκόρερ τον νεοεισελθόντα έπειτα από λανθασμένη εκτίμηση του Σοφρωνίου πραγματοποιώντας το 2-2! Τα εναπομείναντα λεπτά επεφύλασσαν πολλές συγκινήσεις. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε η πλήρης ανατροπή και το 3-2 από δυνατό σουτ του Ρομπέρζ για ν’ ακολουθήσει το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ζελάγια –αυτή τη φορά- με κεφαλιά προκειμένου να διαμορφωθεί το τελικό 4-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Σαντάνα, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σατσέτι, Άλαν (80′ Ντα Σίλβα), Μαρτίνες (59΄Γιάκολις), Σαρδινέρο (55′ Ζελάγια), Σκέμπρι, Μαγκλίτσα.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Σοφρωνίου, Σανδραβέλης, Ιμερέκοφ, Φρίμπονγκ, Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα (66′ Ταραλίδης), Ράντου, Χριστοφή, Τσίνα, Τνατσέφσκι (74′ Κωνσταντίνου), Γουίκς.

Tα αποτελέσματα στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής:

Σάββατο (16/9)

Εθνικός Άχνας – Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-2 (52’ Πιντσέλι - 10’ Τόρες, 61’ Κάστρο)

Πάφος – Ομόνοια 2-1 (60’ Καμαρά, 77’ πεν. Γιάνζα – 71’ Ντάρμπισαϊρ)

ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΕ Λεμεσού 1-0 (41’ Χόρχε)

*Στο 85ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ροντρίγκεζ για τους φιλοξενούμενους.

Κυριακή (17/9)

Δόξα Κατωκοπιάς – Νέα Σαλαμίνα 4-1 (11’ Σαντίκ, 27’ Ασαμόα, 63’, 94’ Λουίζ Κάρλος – 71’ Μακρίεφ)

Αλκή Οροκλίνη – Άρης Λεμεσού 3-3 (34’, 73’ Φαμπρίτσιο, 67’ Σεμέδο – 11’ Μετζιέντοβιτς, 69’ Φράγκος, 90+1’ Μαραγκουδάκης)

Δευτέρα (18/9)

ΑΠΟΕΛ – Ανόρθωση 0-1 (30’ Ζοάο Βίκτορ)

* Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ρομπέρτο Λάγο.

Απόλλων Λεμεσού – Ερμής Αραδίππου 4-2 (44’ Μαρτίνεζ, 71’, 90+8’ Ζελάγια, 90+3’ Ρομπέρζ – 33’, 48’ Εμεργκάρα)