23/04/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 24 Ιουλίου 2017 - 07:43

Η Γιουνάιτεντ υπέταξε τη Ρεάλ Μαδρίτης (video)

Οι Άγγλοι επιβλήθηκαν με 2-1 στα πέναλτι μετά την ισόπαλη (1-1) κανονική διάρκεια *Δύο αποκρούσεις από την άσπρη βούλα για τον Ντε Χέα

Μεγάλο ματς έστω και φιλικού χαρακτήρα διεξήχθη τα ξημερώματα της Δευτέρας στη Σάντα Κλάρα της Καλιφόρνια ανάμεσα σε Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ και Ρεάλ Μαδρίτης. Οι δύο κορυφαίοι ευρωπαϊκοί σύλλογοι έμειναν στο 1-1 για το διεθνές τουρνουά «International Champions Cup».

Οι Κυπελλούχοι Γιουρόπα Λιγκ και Αγγλίας πάντως επικράτησαν με 2-1 των Πρωταθλητών Ευρώπης στη διαδικασία των πέναλτι έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νταβίντ Ντε Χέα που απέκρουσε τις εκτελέσεις των Κόβασιτς και Όσκαρ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το α’ ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, ο Μαρσιάλ έκανε άνω-κάτω την ισπανική άμυνα σερβίροντας ένα εύκολο γκολ στον Λίνγκαρντ που πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν με εκτέλεση πέναλτι του Κασεμίρο που ισοφάρισε στο 69ο λεπτό.

Οι συνθέσεις στο 1ο ημίχρονο

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο, Λούκας Βάθκεθ, Μπέιλ, Μπενζεμά.

MANUTD: Ρομέρο, Φόσου-Μένσα, Μπεγί, Φιλ Τζόουνς, Νταρμιάν, Κάρικ, Φελαϊνί, Αντρέας Περέιρα, Λίνγκαρντ, Μαρσιάλ, Ράσφορντ.

Οι συνθέσεις στο 2ο ημίχρονο

ΡΕΑΛ: Κασίγια, Ασράφ Χακιμί, Κεσέδα, Μάνου, Τεχέρο, Καζεμίρο, Κόβατσιτς, Όσκαρ,  Τεό Ερνάντεθ, Φράνκο Φρεϊλασιέρ, Ντάνι Γκόμεθ.

MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια (77' Νταρμιάν), Λίντελεφ, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Φελαϊνί, Πογκμπά, Αντέρ Ερέρα (52' ΜακΤόμινεϊ), Μχιταριάν, Μαρσιάλ, Λουκακού.