08/05/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Δευτέρα 24 Ιουλίου 2017 - 01:31

Προκρίθηκε η Αγγλία στους «8» του EURO των Γυναικών

Κέρδισε με 2-0 την Ισπανία * Ελπίζει η Πορτογαλία μετά τη νίκη με 2-1 επί της Σκωτίας

Την παρουσία της στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου Γυναικών της Ολλανδίας εξασφάλισε η Αγγλία.

Το βράδυ της Κυριακής (23/7) οι παίκτριες του Μαρκ Σάμπσον νίκησαν με 2-0 την Ισπανία για τη 2η αγωνιστική του Δ' ομίλου, με την Κίρμπι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ η Τζόντι Τέιλορ έφτασε τα 4 γκολ στη διοργάνωση με το τέρμα που σημείωσε στο 85'.

Η Αγγλία, λοιπόν, διπλασίασε τις νίκες της στο τουρνουά και περιμένει τον αντίπαλό της στους «8», την ίδια στιγμή που η Πορτογαλία διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης ύστερα από την επικράτησή της με 2-1 επί της Σκωτίας.

Η Μέντες έκανε το 1-0 στο 27', ισοφάρισε η Κάθμπερτ στο 68ο λεπτό και το τρίποντο για τις Πορτογαλίδες ήρθε από το γκολ της Λέιτε στο 72'.

Η βαθμολογία του Δ' ομίλου (έπειτα από δύο ματς)