16/04/2024
Πρωτάθλημα Νέων | Κυριακή 18 Ιουνίου 2017 - 20:04

Πήραν το δεύτερο «εισιτήριο» για τον τελικό οι Νέοι του Άρη

Επιβλήθηκαν με 3-2 της Καλλιθέας οι Θεσσαλονικείς

Ο Άρης θα είναι ο αντίπαλος του ΟΦΗ στον τελικό του πρωταθλήματος Νέων της Β' Εθνικής, κερδίζοντας την Καλλιθέα με 3-2 στον κυριακάτικο (18/6) δεύτερο ημιτελικό.

Στο γήπεδο της Καρδίτσας οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 21' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουλγκουρίδη, παράβαση που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Ιγνατιάδη από τον Κατσίκα εντός περιοχής.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Μπουλγκουρίδης βρήκε δίχτυα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ αυτή τη φορά, για να γίνει το 3-0 από τον Πατσιάβα στο 35', που εκμεταλλεύθηκε σύγχυση στα καρέ των «κυανόλευκων» και από κοντά χρίστηκε σκόρερ.

Η Καλλιθέα αντέδρασε και μείωσε στο 39ο λεπτό με προβολή του Σχίζα ύστερα από γύρισμα του Μιχαλακόπουλου στη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 59' ο Ζεζάι σκόραρε αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και υπήρξαν διαμαρτυρίες.

Εντέλει, ο Γκέσι με ψύχραιμο πλασέ στο 83' έγραψε το 3-2, με τους «κίτρινους» να αγχώνονται αλλά να κρατούν τη νίκη και την πρόκριση.

ΑΡΗΣ (Πασχάλης Μελισσάς): Μάντζαρης, Πολυχρόνου, Καραΐσκος, Λιάτσης, Γιάντσιος, Πότσι Άνιο, Μπουλγκουρίδης, Κλιγγόπουλος, Καλούδης (90'+7 Μπινίκος), Πατσιάβας (64' Ανδρεάκος), Ιγνατιάδης (90' Καλίδης).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Σωτήρης Τζουμερκιώτης): Κορωνάκης, Χαλίλι (87' Μαχμούτας), Βαλοτάσιος, Σχίζας, Ζεζάι, Κατσίκας (76' Οικονόμου), Μιχαλακόπουλος, Κόττας, Γκέσι, Τουρούκης, Ξένος (69' Λαζαρίδης).