28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 22:01

Βέροια - Μανιάς 4-3

Νίκη γοήτρου για τη «Βασίλισσα του Βορρά» κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης * Χατ τρικ ο φορ των Αρκάδων

Αν και υποβιβασμένη, η Βέροια συνεχίζει να είναι μαχητική και την Κυριακή (23/4) κέρδισε με 4-3 τον Αστέρα Τρίπολης για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Οι δύο ομάδες, λοιπόν, δεν είχαν βαθμολογικό άγχος στην Ημαθία, έπαιξαν ποδόσφαιρο δίχως σκοπιμότητες και τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο έπεσαν... βροχή, με τους Αρκάδες να προηγούνται με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα του Μανιά στο 4' με δυνατό σουτ ύστερα από πάσα του Φαρίνια και στο 8' με άλλο ένα σουτ σε κενή εστία, αφού ο Καντιμοίρης είχε εξουδετερωθεί.

Η απάντηση της «Βασίλισσας του Βορρά» ήταν εντυπωσιακή και αρχικά ο Λινάρδος μείωσε στο 10' με κεφαλιά, όντας αφύλακτος και αξιοποιώντας σέντρα του Σαρπόνγκ.

Τρία λεπτά αργότερα ο πρώην άσος του Παναιγιάλειου έκανε άνω κάτω την άμυνα των φιλοξενούμενων και έδωσε έτοιμο γκολ στον Καπετάνο, που από κοντά ισοφάρισε, ενώ στο 20' πέτυχε και δεύτερο τέρμα με κοντινό πλασέ σε κενή εστία ύστερα από πάσα του Καπετάνου.

Στο 37' ήταν η σειρά του Σαρπόνγκ να βρει δίχτυα με ατομική προσπάθεια και ωραίο σουτ, για να κλείσει έτσι το χορταστικό πρώτο ημίχρονο με τους Ημαθιώτες να έχουν κάνει σπουδαία ανατροπή από 0-2 σε 4-2 κι ενώ στο 44' ο Καπετάνος είχε σημαδέψει το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο Μανιάς στο 55' έφτασε στο χατ τρικ αξιοποιώντας πάσα του Γκοντό και αυτή ήταν η δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα που ο φορ των Αρκάδων έβαλε τρία γκολ σε ένα ματς ύστερα από το αντίστοιχο επίτευγμά του στη νίκη επί της ΑΕΛ με 4-1.

Από εκεί και πέρα, πάντως, οι δύο ομάδες δεν συνέχισαν με τον ίδιο ζήλο για κάποιο γκολ και η ουραγός Βέροια των 22 βαθμών πήρε το τρίποντο γοήτρου.

Από την πλευρά τους, οι «κυανοκίτρινοι» με 27 είναι στη 14η θέση μία στροφή πριν το φινάλε της σεζόν.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σέζος του Συνδέσμου Κιλκίς με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Καραβασίλη του Συνδέσμου Καβάλας.

Κίτρινες: 47' Mίλιεβιτς - 63' Στανισάβλιεβιτς.

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μπαλάφας, Αντονιάν, Toμάς (60' Σουλέ), Καλί, Ασίγκμπα, Λινάρδος (90' Κωνσταντινίδης), Μίλιεβιτς (78' Παπαδόπουλος), Καπετάνος, Σαρπόνγκ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Μπέρτος, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Τσουκαλάς (85' Τσιλιανίδης), Ιγκλέσιας, Μάσα, Φαρίνια (61' Στανισάβλιεβιτς), Ιωαννίδης (46' Γκοντό), Μανιάς.