25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 21:16

Γκολ, θέαμα και τίτλος για τον σούπερ Ολυμπιακό (video)

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση σφράγισαν το έβδομο συνεχόμενο πρωτάθλημα σκορπώντας με 5-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Και αυτό δικό του... Έναν βαθμό έψαχνε τις τελευταίες δύο αγωνιστικές ο Ολυμπιακός, αλλά έδειξε πως δεν ήθελε να κρατήσει σε αγωνία τον κόσμο του και το τελείωσε από το βράδυ της Κυριακής (23/4).

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του φετινή εμφάνιση και όντας καταιγιστικός για ένα ημίχρονο, κέρδισε με 5-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και πανηγύρισε έτσι και μαθηματικά την κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος και έβδομου συνεχόμενου.

Ο Τάκης Λεμονής είχε ζητήσει από τους παίκτες του να πάνε πρωταθλητές στη ρεβάνς του Κυπέλλου με την ΑΕΚ και εκείνοι τον άκουσαν και θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν την κατάσταση με την ψυχολογία στα ύψη μετά και την εικόνα που είχαν κόντρα στους Ηπειρώτες.

Για ένα ημίχρονο παρέδωσαν μαθήματα με τον Ντε λα Μπέγια να είναι ο καλύτερος του ματς πετυχαίνοντας και δύο γκολ. Αξίζει να σημειωθεί η στάση του κόσμου, ο οποίος φώναξε συνθήματα σε βάρος της κυβέρνησης.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα το μόνο που μπορεί να πει κανείς είναι πως ολοκληρώνει με απογοητευτικό τρόπο μία σεζόν που ξεκίνησε πολύ καλά για εκείνον. Τρίτη συνεχόμενη ήττα, οκτώ ματς χωρίς νίκη και μία ακόμη προβληματική εμφάνιση στο «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα σε μία ομάδα που δεν μπόρεσε να την κοιτάξει στα μάτια..

Από τον... λαιμό έπιασε τους φιλοξενούμενους ο Ολυμπιακός, ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Έστειλε από αρκετά νωρίς το μήνυμά του χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Πίεσε πολύ και έκλεισε τους Ηπειρώτες στα καρέ τους.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 20' με τον Σεμπά και ένα λεπτό μετά έγινε το 1-0. Ο Βραζιλιάνος έβγαλε στη σέντρα, ο Ρομαό δεν τα κατάφερε, αλλά ο Μαρίν την έστειλε στα δίχτυα. Στο 24' έγινε και το 2-0 με κεφαλιά του Ντα Κόστα και στο «Γ. Καραϊσκάκης» το κλίμα άρχισε να γίνεται πανηγυρικό.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έμοιαζε με πυγμάχο που δέχεται το ένα χτύπημα μετά το άλλο και έχει ζαλιστεί. Δεν μπορούσε να συνέλθει και το αποτέλεσμα ήταν στο 29' να γίνει και το 3-0 με τον Ντα λα Μπέγια, σε μία φάση που είχε και πάλι συμμετοχή ο κινητικός Σεμπά.

Ήταν εμφανές πως οι Πειραιώτες δεν θέλουν να φρενάρουν και θα προσπαθήσουν να ικανοποιήσουν τον κόσμο τους και γι' αυτό συνέχισαν με το γκάζι πατημένο. Έβγαζαν φάσεις με κάθε τρόπο, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο γκολ. Ωστόσο, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του 45λεπτου από τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές με τον Λεμονή να δείχνει ότι έχει το μυαλό του και στο ματς του Κυπέλλου. Έβγαλε Μαρίν και Φορτούνη για να τους έχει φρέσκους με την ΑΕΚ και έδωσε χρόνο σε Ελιουνούσι και Ντομίνγκεζ. Για τον δεύτερο ήταν, μάλιστα, μια ευκαιρία να αποθεωθεί, αφού ίσως να αγωνίστηκε για τελευταία φορά στο φαληρικό γήπεδο.

Ήταν λογικό να μην έχουν την ίδια ορμή οι Πειραιώτες στη συνέχεια και να κατεβάσουν ταχύτητα χωρίς αυτό να σημαίνει πως έχασαν τον έλεγχο. Απλώς προτίμησαν να κοντρολάρουν το ματς και να αρκεστούν στην κυκλοφορία της μπάλας. Έτσι δόθηκε η δυνατότητα στους Ηπειρώτες να άρουν κάποια μέτρα στο γήπεδο.

Ο Ντομίνγκεζ ήταν ορεξάτος και από δική του ωραία πάσα ξεκίνησε το 4-0, το οποίο σημείωσε ο Ντε λα Μπέγια στο 71' από ασίστ του Σεμπά. Περίπου 10 λεπτά μετά ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι και εκεί δεν έλειψε το... καρφί από την κερκίδα. Ο κόσμος φώναζε «έξω» στον Ντομίνγκεζ και αυτό είχε να κάνει με τη συνολική αντιμετώπιση σε βάρος των «ερυθρολεύκων» φέτος. Αυτό ήταν το πρώτο τους πέναλτι στο 2017 και δεύτερο συνολικά στο πρωτάθλημα! Ο Ντομίνγκεζ, πάντως, το έβαλε και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Τα εναπομείναντα λεπτά δεν είχαν κάτι το αξιοσημείωτο και φάνηκε ότι άπαντες περίμεναν το σφύριγμα της λήξης. Μόλις αυτό ακούστηκε κόσμος και παίκτες ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος (Λάρισας), βοηθοί του οι Γκάγκας (Λάρισας) και Αναστόπουλος (Αρκαδίας), ενώ τέταρτος ο Σκουλάς (Θεσσαλίας).

Κίτρινες: 32' Μπέριος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Ντα Κόστα (λ.τ. 64' Καμπιάσο), Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Μαρτίνς, Μαρίν (46' Ελιουνούσι), Φορτούνης (46' Ντομίνγκεζ), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Κούτρης, Μπέριος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης (68' Ναδάλες), Γαρουφαλιάς, Κοροβέσης, Νικολιάς (89' Καρανίκας), Βιδάλ (46' Μαμπουλού), Γιάκος.