25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 21:21

Πρώτος μάγκας ο «Γηραιός»

Ο Ηρακλής νίκησε με 2-1 τον Παναιτωλικό στο Καυτανζόγλειο και αγωνιστικά τουλάχιστον έμεινε στη Σούπερ Λίγκα

Έχουν μεγάλη ψυχή, την κατέθεσαν μέσα στους αγωνιστικούς χώρους και δικαιούνται να πανηγυρίζουν... Ο λόγος γίνεται φυσικά για τους παίκτες του Ηρακλή, που κέρδισαν την Κυριακή (23/4) με 2-1 τον Παναιτωλικό στο Καυτανζόγλειο και με 28 βαθμούς εξασφάλισαν την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα, όσο βέβαια αυτό περνούσε από το χέρι τους.

Πλέον, μένει να φανεί τι θα γίνει σε εξωαγωνιστικό επίπεδο, αφού είναι δεδομένη η αγωνία για το αν θα λάβουν οι Θεσσαλονικείς την άδεια συμμετοχής στο επόμενο πρωτάθλημα, σε ένα θέμα που προβλέπεται να έχει αρκετά επεισόδια το προσεχές χρονικό διάστημα.

Οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Παντελίδη, λοιπόν, έκαναν το χρέος τους, πέτυχαν τέσσερις απανωτές νίκες και μπορούν να τα έχουν καλά με τη συνείδησή τους, με το... μπαλάκι να πηγαίνει πια στα χέρια του Σπύρου Παπαθανασάκη και του Νίκου Καγιούλη για το μέλλον του «Γηραιού» στη μεγάλη κατηγορία.

Από την πλευρά τους, οι Αγρινιώτες, αν και βαθμολογικά αδιάφοροι, έκαναν καλή εμφάνιση και άξιζαν να πάρουν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Λεοζίνιο στο 3ο λεπτό αστόχησε από καλή θέση ύστερα από πάσα του Περόνε και στο 4' ο Κυριακίδης έδιωξε δύσκολα την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μοντέιρο.

Τα «καναρίνια» απείλησαν στο 14' με το σουτ του Ρόσα που έδιωξε σε κόρνερ ο Χουάντερσον, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Περόνε με κεφαλιά για λογαριασμό του Ηρακλή ήταν για λίγο άστοχος.

Στο 31' ο Ρόσα ήταν εκείνος που με διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Χουάντερσον στην κλειστή του γωνία για το 0-1, με το Βραζιλιάνο γκολκίπερ να αποτρέπει το 0-2 στο 37' με εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Λόπες.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με άλλη μία σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 44' ο Στάμου βρήκε την μπάλα που είχε τροχιά προς τα δίχτυα ύστερα από ψαλιδάκι του Μπράβο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, ο Κυριακίδης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Κούρου στο 51', όμως δύο λεπτά αργότερα ο Περόνε έφερε το ματς στα ίσα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ύστερα από ωραία ενέργεια του Μπαστακού, που ήρθε από τον πάγκο αντί του Αγγελόπουλου και αποδείχθηκε καταλυτικός για την επικράτηση του «Γηραιού».

Στο 60' ο Λεοζίνιο νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Κυριακίδη, ο τερματοφύλακας της ομάδας του Μάκη Χάβου σταμάτησε και το σουτ του Γροντή στο 62' και τελικά ο Μπαστακός λύτρωσε τους γηπεδούχους στο 84'.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο νεαρός φορ βρέθηκε αφύλακτος και με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής χάρισε τη μεγάλη νίκη στον Ηρακλή, που ελπίζει να τα καταφέρει και εκτός γηπέδου, ώστε να είναι και τη νέα σεζόν στη Σούπερ Λίγκα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θάνος του Συνδέσμου Γρεβενών με βοηθούς τον Ποντίκη του Συνδέσμου Πρέβεζας και τον Πασχάλη του Συνδέσμου Ηπείρου.

Κίτρινες: 42' Στάμου - 69' Μύγας, 84' Χαντάκιας.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Στάμου, Κούρος (73' Πασάς), Αγγελόπουλος (46' Μπαστακός), Τζανετόπουλος, Ιντζόγλου, Αργυρόπουλος (46' Γροντής), Μοντέιρο, Λεοζίνιο, Περόνε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Παπάζογλου, Κούσας, Μύγας (75' Χαντάκιας), Ρότσα (59' Τσοκάνης), Μπράβο, Λόπες, Ρόσα, Κλέσιο, Ρέι, Μουνιός (65' Κουτρομάνος).