20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 20:59

«Κρουαζιέρα» στα Χανιά ο ΠΑΟΚ (video)

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επιβλήθηκε με 3-1 του Πλατανιά *Αποθέωση στην ομάδα του Παράσχου από τους φίλους των γηπεδούχων

Με άνεση πέρασε ο ΠΑΟΚ από τα Περιβόλια, όπου έδειξε πειθαρχημένος και αποτελεσματικός. Αναμφίβολα το βαθμολογικό κίνητρο λειτούργησε ευεργετικά για τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι είχαν ως κορυφαίο τον Ουάρντα που άνοιξε το σκορ και μοίρασε ασίστ στον Σάκχοφ για το 3-0. Ο Πλατανιάς έδειξε ανήμπορος ν’ αντιδράσει και αρκέστηκε στην τελική μείωση του σκορ. Στο μεταξύ, η ομάδα του Ίβιτς δημιούργησε θετικό μομέντουμ εν όψει του δεύτερου ημιτελικού που ακολουθεί για το Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ επεφύλασσε εκρηκτική εκκίνηση βάζοντας θεμέλια νίκης από πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα, ο δραστήριος Κίτσιου που τοποθετήθηκε σε ρόλο αριστερού μπακ ελλείψει Λέοβατς έκανε εντυπωσιακή κούρσα και συρτή σέντρα προς τον Ουάνρντα που πλάσαρε άψογα για να κάνει το 1-0 μόλις στο τέταρτο λεπτό. Ήταν το παρθενικό γκολ που πετυχαίνει ο Αιγύπτιος διεθνής μεσοεπιθετικός ως στέλεχος των Θεσσαλονικέων!

Ο Πλατανιάς προσπάθησε ν’ αντιδράσει έχοντας μία αξιόλογη ευκαιρία με τον Γιακουμάκη, μόλις λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Φευ! Μία ολιγωρία του Κάργα κόστισε στους γηπεδούχους για να επωφεληθεί ο ταχύτατος Τζάλμπα Κάμπος πλασάροντας εύκολα πραγματοποιώντας το 2-0 μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Ανγκολέζος βρήκε δίχτυα για μόλις 3η φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Όσον αφορά τους Χανιώτες βελτιώθηκαν μετά το πρώτο τέταρτο ανεβάζοντας πιο ψηλά τις γραμμές τους. Βέβαια, αναπτύσσονταν κάπως ανορθόδοξα όντας επηρεασμένοι από το ατυχές για εκείνους ξεκίνημα. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί σημαντικό προβάδισμα.

Ο Πλατανιάς προσπαθούσε να βελτιώσει την αγωνιστική του εικόνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι σώθηκαν στην εντυπωσιακή επέμβαση που έκανε ο Γλύκος στο υπέροχο γυριστό σουτ του Γιακουμάκη (55’). Ουδόλως πτοήθηκαν οι φιλοξενούμενοι φτάνοντας στην επίτευξη τρίτου γκολ έπειτα από υποδειγματική ενέργεια του Ουάρντα και άψογο τελείωμα του Σάκχοφ με πλασέ για το 3-0 στο 63ο λεπτό. Παράλληλα, ο Ουκρανός βρήκε δίχτυα για 3η φορά στη σεζόν.

Τα εναπομείναντα λεπτά αποδείχθηκαν επιθετικός μονόλογος για τον ΠΑΟΚ που μπορούσε κάλλιστα να φτάσει σε τέταρτο γκολ. Εντούτοις, ο Πλατανιάς σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα χάρη σε πλασέ του Μενδρινού που έφτασε τα δύο προσωπικά τέρματα στη σεζόν. Για τους Χανιώτες έκανε ντεμπούτο ο Παπανικολάου περνώντας ως αλλαγή στο ματς.

Κίτρινες: 36’ Κίτσιου, 70’ Σάκχοφ, 90+1’ Βαρέλα

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μπανανά, Κάργας, Στάθης (72’ Αποστολόπουλος), Μουνάφο, Μαραγκός (21’ λ.τρ. Μενδρινός), Γιορέντε (81’ Παπανικολάου, Ντεβέσα, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Κίτσιου, Τσίμιροτ, Σάκχοφ (71’ Κάτσε), Μπίσεσβαρ (57’ Μαλεζάς), Ουάρντα, Κάμπος, Αθανασιάδης (65’ Πρίγιοβιτς).