19/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 23 Απριλίου 2017 - 19:42

Πήρε την δεύτερη «μάχη» ο Κολοσσός

Οι Ροδίτες νίκησαν 78-73 το Ρέθυμνο και έκαναν το 1-1 στη μεταξύ τους σειρά στα πλέι οφ

Παρά τη σημαντική απουσία του Ρέλεφορντ, ο Κολοσσός επικράτησε εντός έδρας του Ρεθύμνου με 78-73 την Κυριακή (23/4) και ισοφάρισε σε 1-1 τη μεταξύ τους σειρά στα πλέι οφ της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Το παιχνίδι είχε το χαρακτήρα ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τους Κρητικούς να έχουν μία διαφορά δύο πόντων (14-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο ήταν καταιγιαστικό από την γραμμή των 6.75 και το ημίχρονο το βρήκε να προηγείται με 39-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Βετούλα ξέφυγε στο +8 (45-53) αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (57-58) με τη λήξη.

Στη τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο με μπροστάρη τον Βασιλόπουλο στα τελευταία λεπτά οι Ροδίτες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (26/4) στο Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 32-39, 57-58, 78-73

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 4, Σαλούστρος 9, Άχονεν 9 (3), Βασιλόπουλος 18 (1), Χολ 12 (2), Λιάπης 3 (1), Τσούκου 13 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Γουότσον 7.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ραζής 3 (1), Άρνολντ 7 (1), Φιτζπάτρικ 7 (1), Τάλτον 21 (3), Καμπερίδης 8 (1), Χριστοδούλου 6 (2), Σάφτενααρ 5 (1), Γιαννόπουλος 12 (4), Λέμον 4 (1).