19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 22 Απριλίου 2017 - 16:05

Σήκωσε την κούπα ο Ολυμπιακός, ματσάρα στο Λεβαδειακός – ΑΕΚ για τους Νέους (pics)

*Με αέρα πρωταθλητή οι Πειραιώτες που έκαναν και φιέστα στο 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα *Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-0 κόντρα στους Βοιωτούς για να ισοφαρίσει σε 2-2 *Ισόπαλες δίχως γκολ έληξαν οι αναμετρήσεις Παναθηναϊκός - Ατρόμητος και Βέροια - Αστέρας Τρίπολης

Τέσσερις αναμετρήσεις πραγματοποιήθηκαν το πρωί του Σαββάτου (22/04) στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής για τη Σούπερ Λίγκα. OΠρωταθλητής Ολυμπιακός έδωσε χαρακτήρα… φιέστας στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα επικρατώντας με 2-0. Για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε νωρίς το πρώτο γκολ χάρη σε πλασέ του Κιρτζιαλίδη στο 19ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Ξυδά. Οι Ηπειρώτες εξισορρόπησαν κάπως την κατάσταση στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, δίχως να φανούν απειλητικοί προς την εστία του Αγγελόπουλου.

Όσον αφορά τον επίλογο «γράφτηκε» με τον Καμπέτση να κάνει το 2-0 στο 79ο λεπτό έπειτα από δεύτερη ασίστ του Ξυδά. Παράλληλα, ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στους 18 βαθμούς (75 έναντι 57) από τον δεύτερο Παναθηναϊκό που ήρθε ισόπαλος αντιμετωπίζοντας τον μαχητικότατο Ατρόμητο στο «Γ. Καλαφάτης» μένοντας στο 0-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Ξύδας, Φουάσης, Λάμπρου, Τόλι, Ξενιτίδης, Κιρτζιαλίδης (76′ Πέιος), Τασιουλής (59′ Καμπετσής), Βάρκας (67′ Κωστανάσιος), Πλέγας, Βρουσάι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Κολιοφούκας, Ν. Ψάρρας, Κιτσάκης, Ζήκος, Μπελά, Λαμπίρης, Ι. Ψάρρας, Μούτσιος, Παπαδόπουλος, Λιάσσος (90’+ Βλαχόπουλος), Τάτσης.

Φανταστικό ματς στη Βοιωτία

Σε ένα δεκάλεπτο έγιναν όλα στην αναμέτρηση Λεβαδειακός – ΑΕΚ που έληξε ισόπαλη με σκορ 2-2. Οι Βοιωτοί μπήκαν πολύ αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο υπερτερώντας κυρίως σε κατοχή μπάλας έως την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν τόσο στο 53ο όσο και στο 64ο λεπτό παίρνοντας προβάδισμα με 2-0. Κατόπιν, ανέλαβε δράση όμως ο Βλαχομήτρος πετυχαίνοντας δύο προσωπικά γκολ στο 69ο και 71ο λεπτό.

Η ΑΕΚ καταλαμβάνει την έβδομη θέση μετρώντας 40 βαθμούς σε 25 ματς. Στην προτελευταία θέση παραμένει ο Λεβαδειακός με 16β. έπειτα από ισάριθμους αγώνες. Τέλος, Βέροια και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0 αναφορικά με το ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της ημέρας.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Λύτρας, Βύθουλκας, Γρηγοριάδης, Δαρδαμάνης, Λιάγκας (73’ Πόρης), Μερενίτης, Σαραντίδης, Νίκας (83’ Μύθης), Φασσάς (62’ Φώτος), Ζυμπέρι, Μέσχι.

ΑΕΚ: Πάντος, Ασπρογιάννης (81’ Ταμπάς), Μαρκοπουλιώτης, Τσιβελεκίδης, Γιαννούτσος, Μπάμπης (86’ Μουλτσιάς), Γιούσης, Σπηλιώτης, Λημνίος (68’ Κόφι), Ψάνης, Βλαχομήτρος.