19/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Κυριακή 23 Ιουλίου 2017 - 21:53

Tο έσωσε στο 89' ο Απόλλων Σμύρνης

Φιλική ισοπαλία 1-1 με τον Πλατανιά με γκολ του Καστιγέχος στην πρώτη του εμφάνιση με τα κυανόλευκα * Έχασαν πέναλτι οι Χανιώτες με τον Γιορέντε

Στο ισόπαλο 1-1 με τον Πλατανιά έμεινε ο Απόλλων Σμύρνης στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι επί βουλγαρικού εδάφους.

Στο Πράβετς, λοιπόν, το απόγευμα της Κυριακής (23/7) η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τους Ελμπάζ, Αλμπάνη και Μάατσι, για να έρθει τελικά το γκολ από πλευράς Χανιωτών με κεφαλιά του Γκρζέλτσακ στο 60' ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Γιορέντε.

Πέντε λεπτά αργότερα η κρητική ομάδα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Παπάζογλου, για να αποκρούσει ο Ταΐρης την εκτέλεση του Γιορέντε, ενώ στο 88' ο Καστιγέχος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά πλάσαρε άστοχα.

Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αργεντινός επιθετικός συνδύασε με γκολ την πρώτη του εμφάνιση με τα κυανόλευκα, βρίσκοντας δίχτυα με πλασέ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μενδρινού.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Τσόβιτς (46’ Ταΐρης), Κοντοές, Ντάσιος (60’ Αγγελόπουλος), Παπάζογλου (80’ Κατσάρας), Μπαρτολίνι (65΄Βαφέας), Βαλλιάνος (70’ Αναστασίου), Κονέ (46’ Μπαμπιάρζ), Καλλέργης (46’ Σιατραβάνης), Αλμπάνης (46’ Μενδρινός), Μάατσι (70’ Καστιγέχος), Ελ Μπιάρζ (60’ Κούρος).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Ομπερχάουζερ, Ντικαμονά, Πριντέτα, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Κρος, Αγγελόπουλος, Πατράλης, Σινγκ, Ενσικουλού, Παπανικολάου.

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν οι: Κοκκαλάς, Γιορέντε, Καρυπίδης, Στάθης, Ντικαμονά (75’ Σάαντος), Ζίκο, Στανισάβλιεβιτς, Ντεβέσα, Σκουλουδάκης (80΄ Αμπντούλ), Στάμου, Γκρζέλτσακ.