29/03/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017 - 10:21

Με το... δεξί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Γυναικών Ολλανδία και Δανία

Επικράτησαν με 1-0 των Νορβηγίας και Βελγίου αντίστοιχα στην πρεμιέρα για τον Α' όμιλο

Αυλαία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Γυναικών την Κυριακή (16/7), με τις Ολλανδία (ΦΩΤΟ) και Δανία να ξεκινούν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο πλαίσιο του Α' ομίλου.

Οι Ολλανδέζες ήταν καλύτερες καθ' όλη τη διάρκεια του ματς κόντρα στη Νορβηγία, αλλά βρήκαν απέναντί τους την... ετοιμοπόλεμη Ίνγκριντ Χιέλμσεθ.

Τελικά, τον... γόρδιο δεσμό έλυσε η Σανις φαν ντε Σάντεν που με το γκολ της στο 66ο λεπτό χάρισε στην ομάδα της τη νίκη με 1-0.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Δανία του Βελγίου, χάρη στο γρήγορο γκολ της Σάνε Τρέλσγκααρντ μόλις στο 6ο λεπτό.

Το Βέλγιο προσπάθησε να αντιδράσει, με το ματς να γίνεται... θρίλερ προς το φινάλε και είχαν και δοκάρι, αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να αποσπάσουν καν την ισοπαλία.